Kadınca Sağlık

Miyomların Belirtileri ve Tanısı

Miyom rahatsızları kadınlarda görülen genelde iyi olarak görülen bir tümör çeşididir. Bu tümör çeşidi 15 cm büyüklüğe ulaşabildiği gibi nadiren daha büyük boylarda görülebilir. Kadınlarda genital bir rahatsızlık olan Miyom orta yaştan sonra daha sıklıkla karşılaşılan bir hastalıktır. İyi huylu olması nedeniyle çok büyük riskler taşımayan Miyomlar bir tane ile 15 üzerinde sayıya ulaşabilir. Tümörlerin oluşma nedeni sıklıkla rahim duvarları aracılığı ile gelişir. Görülme oranı orta yaş üstünde kadınlarda büyük bir orandadır %25 gibi ortalama söz konusu. Miyomların belirtileri ve tanısı çok iyi bilinmeli ilerlemeden tedbir alınmalıdır.

Miyomun Ortaya Çıktığı Nasıl Anlaşılır

Kadınlık hormonun aşırı çalışması bu iyi huylu tümörlerin gelişmesi için ortam yaratır. Tedavisi için çoğu miyomda bir işlem gerekmez. Miyom görülen kadınlardan 5’te 1 oranında tıbbi tedavi ve zor bir süreç ortaya çıkar. Belirtileri arasında aybaşlarının aşırı ağrılı geçmesi belirleyici nedenlerdendir. Karında ortaya çıkan aşırı şişkinlikte miyom belirtileri arasındadır. Cinsel birleşmenin zorlayıcı olması, idrar sıklığının artması olarak miyom belirtileri sayılabilir.

Miyom Tedavi Aşaması

Miyomlarda aşırı bir büyüme ve sayısında artma yoksa tedavi için bir hamle yapılmasına gerek yok. Çoğu miyom zaman içinde küçülerek yok olur. Menopoz dönemi vb. durumlarda hasta tedavi altına almaz. Miyomlardan dolayı çekilen şikâyetlerin arttığı durumlar yaşam kalitesi büyük oranda düşüyorsa tedavi şarttır. Miyomlar kadınlık hormonu ile gelişen bir hastalık olduğu için bu hastalığa yakalanan bayanlarda hormon tedavisi ilk denenen yoldur. İleri seviyede olan ve hormon tedavisinin çare olmadığı hastalıklarda bayanların rahim içerisinden miyomların temizlenmesi yoluna gidilir. Bu cerrahi operasyon en son başvurulan tedavi şekildir. MR vb. yöntemlerle sayıları ve çapları belirlenen miyomlar cerrahi operasyonla alınır.