Miyomların Kısırlık ve Gebelikle İlişkisi Nedir?

Miyomlar kadının gebe kalmasını veya gebe kaldıktan sonra rahmin gebeliği taşıması zorlaşabilir. Tüpleri iterek miyomların kısırlık ve gebelikle ilişkisi nedir? spermin ve yumurtanın geçişini zorlaştırır ya da düzeni bozarak döllenmiş yumurtanın rahime geçişini engeller. Miyom büyümeye devam ettikçe üzerindeki rahim içi tabakası bozulur ve kanlanması bozulacaktır. Bu durumda gebelik rahimde yerleşse bile yeterli derecede kanlanmaz ve düşük olarak sonuçlanır. Miyom nedeni ile birlikte bebeğe yeteri kadar büyümeye yer kalmayabilir. Bundan dolayı düşük ya da doğum risk artar.

Miyom ile gebeliğin bir diğer nedeni ise miyom medeni ile doğum esnasında rahim yeteri kadar kasılamaz. Bundan dolayı bebek doğum kanalına giremez ve sezeryan ile doğum yapılır. Doğum kanalını tıkayan miyom için sadece sezeryan gereklidir. Doğum esnasında ise rahim kasılmalarının etkisiz olması ile fazla miktarda kanama olur. Miyomlar genelde bakıldığında gebe kalmak veya gebeliğin doğumu için sorun oluşturmaz.

Miyomlar Hamileliğin Oluşmasına Engel Olur Mu?

Rahim içinde oluşan miyomların gebeliğin buraya yerleşme esnasında sorun oluşturacağına ve bununla gebeliğin oluşmasına etkili olacaktır. Rahmin kas tabakasında yerleşen miyomların kadının gebe kalıp kalmama konusu tam olarak belirlenememiştir. Rahim duvarı dışında oluşan miyomların gebelikle ilgili herhangi bir sorun oluşturmaz. Kadınlarda görülen miyomlar daha çok 25-30 yaşlarında ortaya çıkar. M Daha sonra 35-45 yaş aralığındaki bayanlarda daha çok görülür. Miyomlar rahmin farklı bölgelerin orta çıkmaktadır. Rahim için dış yüzeyi ya da rahim kas tabağında yerleşim görülür.

Miyomlar Gebe Kalmamaya Nasıl Etki Eder?

Miyomlar rahim ağzını her şekilde olumsuz etkilediğinden spermlerin rahim ağzından ilerlemesi esnasında geçmesine engel olması gebeliğin rahimde yerleşmesine sorun oluşturur. Tüplere yakın olarak yerleşmiş miyomlar tüplerde tıkanıklığa gebeliğe engel teşkil etmektedir.