Molluscum Contagiosum Doktora Gitmeden Geçer mi?

Molluscum Contagiosum çoğunlukla çocuklarda görülen bazen yetişkinlerde de ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalığa poks (çiçek) virüsü sebep olur. Ciltte daha sık görülmesine rağmen ağız içinde ve genital bölgede de görülebilir. Yetişkin insanlarda cinsel yolla bulaşabilir.

Virüsün Etkeni

Dna virüsü olan poks (çiçek) virüsü etken olmaktadır. MCV1, MCV2, MCV3, MCV4 olmak üzere dört çeşidi vardır. En yaygını MCV1 virüsüdür. Fakat MCV4 virüsü de yetişkinlerde görülür.

Virüsün Görülme Sıklığı ve En Çok Kimlerde Görüldüğü

Virüsün görülme sıklığı oldukça fazladır. En çok ortaya çıkan hastalılardan biridir. Virüsün bireylerde görülme olasılığı %17 civarındadır. Özellikle 10 ve altındaki yaşlardaki çocuklarda rastlanır.

Virüs Nasıl Bulaşır?

Virüs genellikle ortak kullanılan havlu, bardak, giysi gibi eşyalardan bulaşabilir. Hastalığı taşıyan kişinin cildiyle temas halinde olmak da hastalığın geçmesine sebep olabilir. Ayrıca virüs vücutta başka bölgelere de sıçrayabilir.

Belirtileri Nelerdir?

Oldukça küçük et renginde sivilceye benzeyen birbiri ardına sıralanmış lezyonlardan oluşur. Boyutları 1-5 mm arasındadır. Merkezinde çukurlaşma oluşur ve buda lezyonun karakteristik özelliğidir. Aynı yerde kümelenerek zamanla büyürler. Döküntüye sebep veren bir virüstür ve bu döküntüler zaman zaman kaşınır. Döküntüleri kaşıdığımız zaman lezyonların vücudumuza yayılmasını kolaylaştırmış oluruz. Bu döküntüler zaman zaman kendiliğinden zaman zaman da kaşıyarak kanayabilir. Hastalığın psikolojik boyutları da olabilir. Özellikle çocuklarda utanma şeklinde görülebilir ya da başkasına bulaştırma korkusu da olabilir. Virüs bulaştıktan sonra iki ile yedi hafta arasında kuluçka dönemi vardır bazen bu kuluçka dönemi uzayabilir.

Virüs Tedavi Edilmeli midir?

MCV virüsü belirli bir zaman sonra kendiliğinden geçebilmektedir. Bu süre hastadan hastaya değişiklik gösterdiği gibi en kısa altı hasta en uzun ise üç ayda geçebilir. Bazı durumlarda hastalığın geçme süresi çok arttığından hastalık başlar başlamaz tedavi edilmesi önerilir.