MR Çekilirken Hasta Nelere Dikkat Etmeli?

MR, mıknatıs sistemi ile manyetik alan oluşturarak atomlar üzerindeki detaylı bilgilerin bilgisayar sistemine ulaştırılması yapılan görüntüleme yöntemidir.

Pahalı ve insanlarda genellikle stres oluşturan bir görüntüleme yöntemi olmasından dolayı, genellikle sorulan sorular arasında MR Çekilirken Hasta Nelere Dikkat Etmeli? Sorusuna yanıtlar verilebilir.

MR Çekilirken Metal Olmamalı; Mıknatıs sistemi ile manyetik alan oluşturarak görüntüleme yapan bir cihaz olduğu için, MR çekilecek hastanın üzerinde sütyen, yüzük, küpe ve hatta diş implantı dâhil hiçbir metal materyal bulunmamalıdır.

Herhangi bir metal alaşımını yaklaşık 5 metreden dahi çekebilen bir cihaz olduğu için, metal materyaller ile MR çekimine girilir ise ölüm ile sonuçlanması dahi mümkündür.

Aç Karnına mı MR Çekilir?

Aç karnına ve ya tok karnın çekim yapılacağını uzmanlar belirlemektedir. MR görüntülemesi yapılacak organ bu konuda etken konumdadır. Beyin MR görüntülemelerinde genellikle aç karnına çekim yapılmakta, fakat farklı bölgelerde görüntüleme yapılacak ise tok karnına çekim yapılacağı uzman tarafından söylenmektedir.

Hamile Bayanlar MR Çekilebilir mi?

Genellikle hamileliğin ilk 3 ayına kadar bebeğin organ gelişimi devam ettiği için, bu süre zarfı için MR görüntülemesi önerilmez. Fakat durumun aciliyeti söz konusu olduğunda uzmanların kontrol ve gözetiminde MR görüntülemesi yapılabilmektedir.

Makine Sesi ve Kapalı Alan Etkeni?

MR görüntüleme makinesinin çıkardığı sesler ve makinenin içerisinde kapalı ortamdan korkmak genellikle duyulan bir şikâyettir. Bu nedenle uzun süren çekimlerde hastaya kulaklıkla müzik dinletilerek stresi azaltılmaya çalışılır.

Genel bir kanıya varmamız gerekirse; MR hasta üzerinde genel olarak bir yan etki oluşturmayan ve uzmanların talimatlarına uyulur ise herhangi bir korku unsuru oluşturmayacak cihazlardır.