Sağlık

Mr Nedir? Nasıl Çekilir?

mr

Mr Nedir? Mr sağlık görüntü sisteminde en zararsız olan görüntüleme cihazıdır. Hiç bir şekilde alerji, dolaylı veya doğrudan hastalık, ilaç kullanma gibi vb. yan etkiler yaratmaz. Geliştirilmiş bir tanı ve görüntülenme tekniğidir. MR’ da kesinlikle x-ray tekniği(x ışını) kullanılmaz. Radyo dalgaları ve elektromanyetik sistem ile görüntüleme yapar.

           Mr Nedir Nasıl Çekilir? Elektromanyetiği son derece güçlü olan silindir ve yatay bir yüzeye yatırılarak makinenin içine girer. Mıknatıs etkisi sayesinde yüz binlerce atom hızla hareket ederek MR’ a bağlı bir bilgisayara görüntü gönderir. Ve görüntü alınan bölgeden açıkça bir fotoğraf elde edilmiş olur.

Radyologlar ve Doktorlar bu görüntüyü inceleyerek yargıya ulaşırlar ve hastalık hakkında görüş sahibi olurlar. MR’ a giren hasta kesinlikle hareketsiz olmalıdır aksi takdirde görüntüde kaymalar yaşanabilir.

Bazı hastalarda (İstisna vb.) anestezi uygulanarak hasta uyutulur ve daha rahat işlem yapılır. Ve belirli bölgeden daha iyi verim alabilmek için ‘kontrast madde’ diye adlandırılan bir sıvı damar yolu ile hastaya verilir. MR yaklaşık 10 ile 70 dakika arasında sürer.