MS Nedir? MS Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Multipl Skleroz olarak bilinen MS hastalığı, merkezi sinir sistemi olan beyin ve vücudun iletişim merkezi omurilikte, vücudun mikroplara karşı tepki ve reaksiyonun vermesi gerekirken sinir hücrelerinin etrafını saran miyelin kılıfa saldırması sonucu ortaya çıkan bir nörolojik hastalıktır.

 

Miyelin kılıfın hasar görmesi sonucu dokuların sertleştiği bölgelere skleroz denir. Bu hasar sinirler boyunca organlara gidecek olan mesajların iletilmesine engel olur. Ayrıca algılamayı içeren mesajların da beyne iletiminde sorun olur. Hasarın bulunduğu bölgeye ve şiddetine göre hastalığın seyri hastadan hastaya değişir. MS hastaları diğer insanlara göre enfeksiyonlara yakalanma riski taşırlar. Kalıtsal olmayan fakat ailesel yatkınlığın olma ihtimali olan bir hastalıktır. En fazla görüldüğü yaş aralığı 20-40 yaş arası olmakla birlikte 10 yaşta ya da 50 yaşta da görülebilir.

 

 

Multipl Skleroz, bağışıklık sistemini zayıflatan bir hastalık olup erkeklere oranla kadınlarda görülme ihtimali daha yüksektir. Türkiye’de yaklaşık 40bin olan MS hastası sayısı Dünya’da 1 milyonu geçmektedir.

 

Multipl Skleroz’un Belirtileri Nelerdir?

Hastalıktan etkilenen bölgenin yerine göre ve erken tanıya göre belirtileri kişiye değişen, aniden ortaya çıkabileceği gibi farkında olmadan zamanla da kendini gösterebilen MS’in genel belirtileri şöyledir:

Kaslarda güçsüzlük, çift görme ve bulanık görme gibi görme problemleri, vücutta güçsüzlük, karıncalanma ve uyuşukluk, koordinasyon eksikliği, konsantre olamama ve unutkanlık, titreme, mesane ve bağırsak şikayetleri, baş dönmesi, depresyon hali, epilepsi, ısı hassasiyeti gibi belirtiler en çok görülenler arasındadır.

 

MS ve D vitamini bağlantısı:

Oxford üniversitesi araştırma merkezi ve New Jersey Tıp Fakültesi çalışmalarında; D vitamininin bazı hastalıklara karşı bünyeyi koruduğu anlaşılmıştır. Bu hastalıklardan biri olan Multipl Skleroz’un risklerinin D vitamini varlığı ile azaldığı düşünülmüş, hastalığın şiddeti ve semptomlarını etkilediği görüşü savunulmuştur.

Multipl Skleroz’da özellikle beyaz madde denilen santral sinir sistemindeki yapılar hastalanır. Uygulanan koruyucu tedaviler atakları büyük oranda azaltır.

 

Tedavi çeşitleri:

Koruyucu tedavi: Bu tedavi yeni plakların oluşumuna engel olarak hastalığın ilerlemesini engeller ve atak sayısını azaltır.

Atak tedavisi: sadece atak döneminde kullanılan ve atağın kısa sürmesine yardımcı olan tedavidir.

Fizyoterapi: hastalığın kontrolünün sağlanması için uygulanan ve kas zafiyetleri ile denge problemlerine uygulanan tedavi şeklidir.

Belirti giderici tedaviler: İlaç tedavilerini içerir.