Kadınca Sağlık

Nabothi Kistleri Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Birçok rahim hastalığı vardır. Bunlardan biri de nabothi kistleridir. Peki, nabothi kistleri nedir? Tedavisi nasıl yapılır?

Nabothi Kistleri Nedir? Nasıl Oluşur?

Nabothi kistleri rahim ağzında bulunan küçük kistik oluşumlardır. Naboth folikülü, epitheliyal inklüzyon kisti gibi farklı isimlerle de bilinir. Boyu 2 mm ile 10 mm arasında değişir. Bazı durumlarda birkaç santimetreye kadar ulaşabilir. Bu kistin içi mukus adı verilen sarı renkli bir sıvı ile doludur.

Rahim ağzı normalde mukus salgılayan ve Naboth adı verilen salgı bezleri ile kaplıdır. Bu salgı bezlerinin dışarıya açılan ağızlarının üzeri, normal süreç içerisinde hücre tabakası ile kaplanır ve tıkanır. Bunun sonucunda üretilen salgılar dışarıya akamaz ve içeride birikmeye başlar. Salgının birikmesiyle bez şişmeye başlar ve kistin oluşmasına sebep verir. Kist oluşumuna neden olan bu sürecin en büyük etkeni doğum yapmış olmaktır. Kistler genellikle üreme çağında, doğum yapmış olan kadınlarda görülür ve normal bir durumdur. Ayrıca menopoz sonrası dönemde mukoza tabakasının incelmesi sonucu da görülebilir. Nadir olarak kronik serviks enfeksiyonu sebebiyle de ortaya çıkabilir.

Belirtileri Nelerdir?

Nabothi kistleri bir belirti oluşturmaz. Her kadında bulunabilir. Eğer kistler çok büyümüşse akıntı ve rahatsızlığa sebep olabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Nabothi kistleri normal muayene bulgusudur. Rutin bir muayene sonucu ya da başka bir şikâyet sonucu teşhis edilirler. Normal muayene bulgusu olduklarından herhangi bir tedavi gerektirmezler. Ancak istenirse yine de yakma veya dondurma tedavisi uygulanabilir. Kronik bir oluşum olduklarından tedavi edilmedikçe yok olmazlar. Ancak çok büyüyerek başka enfeksiyonlara sebebiyet vermedikleri sürece önemli değillerdir. Nabothi kistleri normal olduklarından ve bir şikâyet yaratmadıkları için doktor muayenesi gerektirmezler ve ayrıca bir önlem alınmasına da gerek yoktur.