Dini

Namaz Nasıl Kılınır ?

Namaz Nasıl Kılınır ?

Namaz, Müslümanlar için en temel ibadettir. Bu ibadetin nasıl yapılacağını bilmek ve uygulamak her Müslümanın en temel görevidir.

Abdest alıp namaz kılmaya uygun hale geldiğimizde kıbleye dönüp, hangi vaktin namazını kılacaksak o şekilde niyet ederiz. Örneğin: “Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının farzını kılmaya.” Niyetimizi ettikten sonra tekbir getiririz. (Kadın ve erkekte tekbir getiriş farklıdır.) Allahu Ekber deyip ayakta okunacak sureleri okumaya başlarız. Subhaneke, Fatiha ve herhangi bir zammı sure okuruz. Allahu Ekber deyip rükûa gideriz. Üç kez Sübhane rabbiyel azim deriz ve Allahu Ekber diyerek ayağa kalkarız. Sonra secdeye giderek yere kapanarak üç kez Sübhane rabbiyel ala deriz. Allahu Ekber diyerek ayağa kalkarız. Böylece bir rekatı da tamamlamış oluruz.

İkinci rekata da yine Fatiha ve zammı sure ile başlarız. Rükûda ve secdede aynı duaları okuduktan sonra yere otururuz ve burada Tahiyyat, Salli ve Barik, Rabbena dualarını okuruz. Önce sağa sonra sola “esselamü aleyküm ve rahmetullah” diyerek selam veririz, iki rekatı da bu şekilde tamamlamış olduğumuz için amin der, namazın sünnetine geçeriz. Namaz bu şekilde kılınır. Her iki rekatta bir selam verilir; her vaktin farz ve sünneti farklı olduğu için, namazı kılarken niyetlerimizi buna göre ederiz.

Namaz Nasıl Kılınır Resimli ?

Namaz Nasıl Kılınır Erkek

Namaz Nasıl Kılınır Bayan