Anne & Bebek

Nasıl İyi Bir Anne Olunur

Annelik; yaşatmak için yaşamaktır. Kendi hayallerini, hedeflerini bir kenara koyarak Allah’ın emanetine dört elle sarılmaktır. İnsan yetiştirme zanaattıdır ve bu yüzden de meşakkatlidir. Ancak bütün bu zorluklara rağmen annelik duygusu her şeye değerdir. Birçok anne adayının ise ”Acaba iyi bir anne olabilir miyim? Çocuğumu gerektiği şekilde yetiştirebilir miyim?” gibi sorular kafalarını meşgul eder. Anne olan insanlar ise çocuğuna nasıl davranması gerektiğini bilememektedirler. Çocuk eğitimi konusunda ise verilen eğitimler çoğu zaman yetersiz kalabilmektedir. Bireyler ise kendi çabalarıyla Nasıl iyi bir anne olunur? Sorusunun cevabını bulmaya çalışmaktadır. İyi bir anne olmanın yolunun iyi bir eğitimden geçtiğini bilmek gerekir.

Çocuk Eğitimi Hangi Dönemde Başlar?

Pedagog bilimcilerine göre çocuk eğitimi anne karnında başlar. Bundan dolayı anne adayları bebek daha anne karnındayken çok dikkatli olmalıdırlar. Yediklerine, içtiklerine dikkat ettikleri gibi morallerinin iyi olmasına da dikkat etmelidirler. Çünkü yaşanılan her olay, annenin duyguları bebeğe de yansımaktadır. Bu süreçte dinlenilen her şey de çocuğun kişiliğini, terbiyesini etkileyecektir. Örneğin; günlük olarak Kur’an okuyan bir annenin bebeği, daha anne karnında Kuran’ın maneviyatını duyacak ve belleğinde güzel bir yer edinecektir. Ya da klasik müzik dinlemek gibi.

Çocuklar doğduklarında saf, temiz toprak gibidirler. Siz hangi tohumları atarsanız ve ihtiyacı olanı tohuma verirseniz en güzel şekilde açacaktır. Çocuklara da ihtiyaçları olanlar verildiğinde en güzel şekilde karşılık bulunulacaktır. Anne karnında başlayan eğitim özellikle çocukların karakterlerinin oluşmaya başladığı çocukluk çağlarında önem kazanmaktadır. Çocuklar daha okul çağına gelmeden ebeveynleri tarafından gerekli şekilde eğitilmelidirler. Eğitimde ise sözden çok hal dilinin daha etkili olduğu bilinmektedir. Yani siz çocuğunuza yalan söylemeyi tembih eder ancak çocuk sizin bir yalanınıza tanıklık ederse verdiğiniz öğütler işe yaramayacaktır. Çocuklar anne babalarının ayak izlerini takip ederler. Bu yüzden siz kendinizi ne kadar iyi yetiştirirseniz aslında çocuğunuzu o kadar iyi yetiştirmiş olursunuz.

Çocuğunuza Nasıl Davranmalısınız?

1) Çocukların çoğu kusuru görmezden gelinmeli yüzlerine vurulmamalıdır. Kusurlu davranışları sürekli yüzüne söylenen çocuk artık çivi tutmaz bir tahtaya dönüşecektir.

2) Çocuğun cinsiyetine göre hitap edilmelidir.

3) Söylemlerde istikrarlı olunmalı. Örneğin; çocuğunuzun istediği bir şeyi almayacağınızı söylediniz. Bunu çocuk belki ağlamalarıyla belki küsmeleriyle diretecektir. Kararlı olup taviz verilmemelidir.

4) Sevginizi, şefkatinizi göstermekten kaçınmayın. Çocukluk zamanında sevgiyi ailede bulamayan çocuklar ilerde sevgiyi farklı yerlerde aramaya başlarlar.

5) Ödül-ceza sistemi uygulanabilir.

6) Çocuğun sorumluluk bilinci geliştirilmeli.

7) Adab-ı muaşeret kuralları öğretilmeli. Teşekkür etmek, özür dilemek, büyüklerine saygı gibi.