Nasıl Prematüre Doğulur?

Normal gebelik süresi otuz sekiz hafta ile kırk iki hafta arasındadır. Otuz yedi haftadan önce bebeğin dünyaya gelmiş bebeğe Prematüre bebek denir. Bebeğin erken bir tarihte dünya geldiği zaman kullanılan bir terimdir Prematüre Bebek. Anne karnından doğum eylemini tamamlayıp hava ile temas eden bebeğin Yeni doğan dönemi başlar ve yirmi sekiz gün sürer. Normal gebelikle dünya gelen Yeni doğanın doğum kilosu gebelik yaşına göre belirlenir. %10-90 arasında bir değer ise doğum ağırlığı yaşına uygun, %90 üzerinde ise doğum ağırlığı gebelik yaşına göre fazla, %10 değeri altında ise doğum ağırlığı gebelik yaşına göre düşük demektir. Bu bilgiler her düşük kilolu doğan bebeğin Prematüre olmadığını gösterir. Anne karnındaki çevre şartlarına göre bebek kilolu veya zayıf olarak dünyaya gelebilir.

Prematüre doğumun nedenleri nelerdir?

  1. Anneden Kaynaklı Etmenler.

Prematüre doğumun birçok sebebi vardır. Bebek, rahim ve plasenta üçünden de kaynaklı sebepler olabilir. Annenin gebelik dönemindeki yaşantısı bebek için oldukça önemlidir. Annenin sigara, alkol uyuşturucu kullanması, sağlıklı ve düzenli beslenmemesi, aşırı yorgunluk, baskı ve stres altında olması bebeğin Prematüre olmasına neden olabilir. Annenin ciddi sağlık sorunları varsa bu sorunlarda risk oluşturur. Annenin yaşı da önem arz etmektedir. On sekiz yaş öncesinde ve 35 yaş sonrasında gerçekleşen gebelikler de Prematüre riski vardır. Annenin ara vermeden gebe kalması, yani doğumların sık olması da Prematüre doğum olasılığını etkiler.

B.Genital etmenler.

Rahimin küçük olması ve yapısal olarak bozuk olması da Prematüre doğum için bir etkendir. Rahimdeki bu yapısal bozuklar bebeği taşıyamaz ve erken doğum gerçekleşir.

C.Plasentaya bağlı nedenler.

Plasenta anneyle bebek arasındaki besin, oksijen ve diğer maddelerin alışverişini sağlayan embriyo hücrelerinin bir kısmı tarafından oluşturulmuş bir yapıdır. Halk arasında Kordon olarak bilinen Plasenta Fetüsün hayati faaliyetlerinin geçekleşmesini sağlar. Kordonun rahim ağzını kapatması veya kordonun bebeğin boynuna dolanması gibi durumlar normal gebeliğin sona ermesine ortam hazırlar.