Nefes Darlığı

Solunum ritminin azalması ya da çoğalması şeklinde ortaya çıkabilen nefes darlığı genellikle bronşların daralması nedeniyle nefesleri yetmiyormuş tarzında hızlı hızlı nefes alıp verirler. Psikolojik veya vücuttan kaynaklı hastalıklar nedeniyle yaşandığı bilinmektedir.

Nefes Darlığının Belirtileri Nelerdir?

Spor veya egzersiz yaptıktan sonra, yorucu bir iş yaptıktan sonra, merdiven çıkarken nefes alışverişinin ve kalp atışının hızlanması sonucu görülen geçici nefes darlığının zaman zaman normal bir durum olduğu kabul edilebilir. Ancak yatarken veya oturma halindeyken nefes alıp vermekte bir güçlük çekiliyorsa bu nefes darlığına neden olan bir hastalığın belirtisidir.

Nefes Darlığının Teşhisi ve Tedavisi

Nefes darlığının doğru tedavisi için öncelikle nefes darlığının nedenleri tespit edilmelidir. Bu nedenle fiziksel muayene, EKG ve çeşitli tahliller yapılması gereklidir. Kesin bir tanı konulduktan sonra nefes darlığına sebep olan hastalığın tedavisine başlanılır. Astım ve bronşit gibi akciğer kaynaklı hastalıklardan dolayı oluşan nefes darlığına karşı bronşları gevşetici ve açıcı ilaçlar verilebilir. Kansızlıktan kaynaklanan bir nefes darlığının olması durumunda ise kansızlığın tedavisi öncelikle yapılmalıdır. Kalp hastalıklarına bağlı bir nefes darlığının olmasında ise mutlaka detaylı kontrol ve tedaviler yapılmalıdır. Ayrıca nefes darlığından şikâyetçi olan hastaların öncelikle sigara ve alkolü kesinlikle bırakmaları, ağır yemekleri ve ağır sporları terk etmeleri tavsiye edilmektedir. Nefes darlığının diğer nedenleri zatürre ile akciğer kanseri gibi önemli hastalıklar olabileceği için, nefes darlığının kesin nedeni ve tedavisi için doktora başvurmak konusunda asla zaman kaybedilmemesi ve ihmal edilmemesi gerekir. Nefes darlığından müzdarip olan kişilerin mümkün olduğunca alerjenlerden ve tozdan uzak durmaya çalışması, çevresel toksinleri solumaktan kaçınması önemlidir. Çok fazla aşırı kilo sorunu olan nefes darlığı hastalarının mutlaka doktor kontrolünde düzenli şekilde kilo vermeleri şikâyetlerini azaltan ve rahatlatan bir çözüm olacaktır.