Kişisel Gelişim

NLP Nedir?

NLP Kişisel gelişim alanında oldukça önemli bir daldır. Açılımı ise Neuro Linguistic Programming ‘dir.

Yani zihinsel ve dilsel beyni programlama anlamına gelmektedir. En genel manada, zihni kullanma kılavuzudur.NLP`nin geçmişi temizleme teknikleri ile şahıslar geçmişteki kötü olayların etkisinden kurtulup, bir görev ve vizyon belirleyerek geleceğe umutla bakarlar. Son senelerde NLP ile satış ve pazarlama bölümünde çoğu yenilik yapılmıştır. NLP teknikleriyle kişisel hayatımızda başarıyı yakalamak mümkün. Bunu iş hayatına uyarlamakta mümkün nitekim az önce belirttiğimiz gibi bunu iş yerleri satış pazarlama departmanlarında kullanmaya ve sürekli geliştirmeye başlamıştır.
Diğer detaylara geçmeden önce şu NLP’i bir açalım…

Neuro
Yaptığımız her tutum ve düşüncenin kaynağı sinir sistemimizdir.
Sinir düzeneğinin esası de beş duyumuzdur ve şunlar düşünme biçimimizle alakalıdır.

Linguistic (Dil)
Duyu organlarımızla aldığımız iletiler sinir sistemi içersinde bir dilgetirmektedir.
Dil olmadan fikiri zihinde canlandıramaz ve insanlarla etkileşimkuramayız.
Kendi iç iletişimimizde de dili kullanırız.
Kendimizle ve başkalarıyla etkileşim kurarken kullandığımız sözcük vetümceler bizi mutluluğa ve başarıya götürebildiği gibi büyük bir umutsuzluğa da sürükleyebilir.

Programming
Beynimiz beş duyumuz aracılığı ile saniyede binlerce veriyi alır; fakatbunlardan yanlızca beş ile dokuz tanesine odaklanır.
Beynimizi ve dilimizi başarıya ve mutluluğa götürecek biçimde programlayabiliriz.
Programlama davranışlarımızla alakalı bir süreçtir.

Başarılı olmak isteyen şahsa göre başarının ölçütü nedir? Kimine göredaha fazla para, kimine göre bir ünvan, kimine göre güvenilir bir ortamda çalışmak, kimine göre iyi çalışma dostlarının olması vs..

Beynimizin bu özel ölçülebilir kriterleri bilmesi gerekmektedir ki bizi destekleyebilsin. İç sesimize kulak verirsek bu sesi kolaylıkla duyabiliriz.
Eğer nereye gitmek istediğimizi bilmiyorsak zihnimiz bizi yönlendirmez,yanlızca suskunca karmaşanın durulmasını bekler.
Çünkü onun içersinde doğru veyahut hatalı yoktur. Sizin arzularınız, seçimleriniz ve mutluluğunuz tarafında hareket etmeye programlanmıştır.

Bu bilgileri öğrendik kısacası temelin sahibi olduk şimdi artık pratikte.. Bu ve bunun gibi bir çok bilgiyi aldıysak hele NLP’yi hayatımıza sokma zamanımız gelmiştir.  Beynimizi yeniden yapılandırmaya, onu ciddi ve gerçek anlamda kullanmaya hazırlanın.. Bölgenizdeki tanınmış ve referansı iyi olan NLP koçlarından destek almanız mümkün.

NLP sizin hayatınıza istediklerinizi getirebilir belki içinizde olan eksikliği tamamlamanıza yardımcı olabilir.

NLP Hangi alanlarda fayda sağlar?

Kişisel gelişim uzmanlarıyla yaptığımız röportajlarda özellikle en popüler soruları iletiriz ki hem güzel bir başlangıç yapmak hem de kolaydan başlamak için. NLP uzmanımız ile yaptığımız ufak röportaj da yine bu şekilde başladık.. Evet.. Bu eğitim bize hangi alanda fayda sağlayacak? Kısacası bunu neden almalıyız?

Kısa bir bakış aldıktan sonra “Siz beyninizi hangi alanlarda kullanıyorsunuz?” gibi tatlı sert yanıt aldık. Arkadaşıma baktım ve gülerek dedim ki “her alanda” …

Bu enerji uzmanımıza da geçmiş olmalı ki aynı olumlu enerjiyi ondan da aldık.. İşte sorunun cevabını verdin dedi bizlere.. İçimden bu da mı NLP tekniği aslında avlanıyor muyum hissiyatı geçmedi değil tabi ki. Ama burda önemli olan bu da NLP tekniği olsa dahi beni etkilemesi ve aniden şok etkisi yaratmasıydı..

Bir çok kişiye sorduğumuz bu soruya ilk defa böyle bir cevap alarak NLP’ye hızlı bir giriş yapmıştık.. Sonra sohbetimize devam ettik ve okul,iş aile, sosyal yaşam vb. kısacası her alanda faydasını görebileceğimizi anladık.

NLP eğitimlerini en çok kimler alıyor?

Okul ve iş hayatı açık ara öndeymiş lakin aşk, cinsellik, aile gibi konularda da büyük bir talebin olduğu kesin..

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.