Menu

Normal Doğum Mu Sezeryan Mı?

Normal Doğum Mu Sezaryan Mı?

Günümüzde anne ve baba adaylarının aklını meşgul eden konulardan birisi de doğum şeklidir. Bu kararı vermek çoğu için zor olsa da, her iki seçeneğin artı ve eksileri göz önünde bulundurulduğunda seçim yapmak kolay hale gelmektedir.

Öne çıkan ayrımlarda ilki, normal doğumun fizyolojik bir süreç olmasıdır. Anne, doğumdan kısa bir süre sonra kendine gelir ve emzirmeye başlar. Anne ile bebek arasındaki duygusal bağ kısa sürede kurulur ve hormonel denge daha kısa sürede sağlanır. Bebek hastalıklara karşı (astım, alerjik hastalıklar vb.) daha dayanıklı ve dirençli olur. Buna karşılık sezaryen doğum şekli anne için daha problemlidir. Sezaryen, bir karın ameliyatıdır ve bebek doktor tarafından doğurtulur. Doğum sonrası süreçte annenin kendine gelmesi 1-2 saati bulur ve ağızdan beslenmeye başlaması için 6-8 saat gerekmektedir. Ancak normal doğumda karşılaşılan risklerin çoğu bu durumda geçersiz kalır. Sezaryen doğum, bebeğin hayati risklerini indirgeyen bir doğum şeklidir ve bebeğin sorunsuz şekilde doğma şansı daha yüksektir.

Normal doğum sırasında bebek bazı sorunlar yaşayabilir. Doğumun uzaması veya duraklaması gibi durumlarda bebeğin kalp atışları yavaşlayabilir, oksijensiz kalabilir ve bunlara bağlı olarak bebekte kalıcı hasarlar oluşabilir. Bu nedenle doğum sırasında mecburi sezaryene hazırlıklı olunmalıdır. Bu riskleri göze almak istemeyen anne adayları sezaryeni seçmekte ve doğum sürecini kolaylaştırmayı tercih etmektedir. Aynı zamanda normal doğumun tercih edilmemesinin bir diğer sebebi, normal doğum sonrasında meydana gelebilen mesane sarkması ve idrar kaçırma şikâyetleridir. Bu durum anne adaylarını tedirgin eden ve sezaryeni olumlu kılan bir faktördür. Aynı zamanda sezaryen doğum şekli, doğum sırasında anne adaylarında oluşabilecek yırtık risklerini de ortadan kaldırır ve fiziksel görüntü problemleri oluşmaz.

           Normal doğum mu sezaryen mi sorusu ülkeler arasında farklı sonuçlar doğurmaktadır. Türkiye’de 2 çocuktan 1’i sezaryenle doğarken, bu oran Amerika’da %30 ve en düşük oran ise Afrika’da %3-4 civarındadır. Ekonomik durum, bu oranı etkileyen önemli faktörlerden biridir. Bu gibi yan faktörler göz ardı edildiğinde, doğum şekli konusunda bir karara varılmadan önce, anne adayının bireysel yatkınlıkları göz önünde bulundurulmalı ve doktorlara danışılmalıdır. En doğru karar, anne adayına göre verilmiş karardır.

Normal Doğum Animasyon Filmi

 

Sezeryan Doğum Animasyon Filmi