Numaralı Gözlükte Gözlük Çerçevesi Nasıl Seçilir? Kullanılan gözlükler iyi görmeyi sağladığı kadar kullanan kişinin yüzünde estetik olarak da iyi durmalıdır. Bu sebeple gözlük çerçevesi seçerken kişinin yüz hatlarına uygun bir çerçeve seçimi yapmalıdır. Gözlük çerçeveleri genelde metal, titanyum, deri, plastik ve alüminyum gibi malzemelerden üretilir. Dikdörtgen yüz hatlarına sahip birine dikdörtgen bir gözlük uygun olmayacaktır. Dikdörtgen yüz hatlarına sahip olan kişi, yuvarlak gözlük tercih ederek yüzünün dikdörtgenliğini biraz yumuşatmış olur. Tam tersi yuvarlak yüz hatlarına sahip birinin de yuvarlak çerçeveler yerine dikdörtgen çerçeveler tercih etmelidir. Geniş alınlı ve sivri çeneli üçgen veya kalp şekline sahip yüzler ise oval veya yuvarlak çerçeveli gözlükler seçmelidir. Kesinlikle çok küçük veya çok renkli çerçeveler tercih edilmemelidir.

Numaralı Gözlükte Gözlük Çerçevesi Seçimi

Çerçevenin genişliği de önem taşır. Eğer çerçevenin genişliği, yüzün genişliğinden küçükse bu çerçeve yüzün olduğundan büyük görünmesine neden olur. Çerçevenin yüzün genişliğinden daha büyük olması durumunda ise yüz, olduğundan daha küçük gösterecektir. Bunların yanı sıra tercih edilecek çerçevenin ağır ya da hafif olması önemli bir seçimdir. Gözlük numarası yüksekse hafif bir çerçeve tercih etmeye çalışılmalıdır. Göz numarası küçükse çerçevesiz gözlük tercih edilebilir. Gözde sadece yakını görme sorunu var ise bunun için özel olarak tasarlanmış olan yarım gözlüklerden tercih edilebilir.

Çocuklar için numaralı gözlükte gözlük çerçevesi nasıl seçilir? sorusu ise çok daha fazla önem taşır. Çünkü çocuklarda çerçeve seçimi yapılırken özellikle dikkat edilecek nokta, burun kökünün yapısını bozmayacak, zarar vermeyecek şekilde üretilen paletsiz gözlükler tercih edilmeye çalışılmasıdır. Bu durumda burun kökünün yapısına zarar vermeyecek plastik çerçeveli gözlükler, çocuklar için, daha yerinde ve uygun bir seçim olacaktır.

Not: Gözlük alışverişi yaparken mutlaka optometristin yardımının alınmasına ve tavsiyede bulunmasında yarar vardır.