Ödem Atmaya Yardımcı Olan Besinler

Özellikle kadınların yaşamış olduğu can sıkıcı bir durum olan ödem, vücutta gerek yanlış beslenme alışkanlıklarından gerek fiziksel etmenlerden meydana gelen vücut şişkinliğidir. Aynı şekilde herhangi bir darbeye maruz kalındığında da darbe olan bölgede şişlik yani ödem meydana gelebilir. Vücudumuzda fazla miktarda su ve tuz bulunması ödem oluşmasına yol açar. Ödem, vücudun belirli bölgelerinde oluşan hafif şişliklerdir. Ancak ödem genellikle herhangi bir dış etkiye maruz kalınmadan oluşmaktadır. Gün içerisinde kendinizi şişkin hissetmenizin nedeni yemeği fazla kaçırmanız değil, vücudunuzda biriken ödemdir. Gözle görülebilecek derecede olabileceği gibi bu şekilde meydana gelerek mide rahatsızlığına da yol açabilir. Ödem atmaya yardımcı olan bazı besinler bulunmaktadır. Bu besinler doğa tarafından bize sunulmuş mucizeler gibidir. Gerek içerdikleri vitamin ve mineraller ile gerek de lif oranlarının oldukça fazla olmasıyla vücudumuzda meydana gelen bu can sıkıcı durumu önlemeye yardımcı olmaktadırlar. Özellikle yeşil sebze ve meyvelerin ödem attırıcı etkileri daha fazladır.

Maydanoz

Yeşil bitkiler arasında belki de en sağlıklısı olan maydanoz ödem attırmaya da birebir bir sebzedir. Sabahları yarım kase taze olarak yiyebilir isteğe göre çay olarak demleyip suyunu da sabahları aç karnına tüketebilirsiniz. Aynı zamanda içme suyunuzun içine atacağınız bir tutam maydanoz da aynı etkiyi yaratmaya yardımcı olacaktır. Maydanoz hem vücudunuzdaki şişliği alacak hem de kilo vermenizi destekleyecektir. Uzun süre tok tutması, vücuttaki zararlı toksinleri temizlemesi ve iç organları ferahlatması da olumlu etkileri arasında bulunmaktadır.

Ananas

Ananas içerdiği yüksek lif oranı ile vücudumuz için harika bir besin kaynağı olan tropik bir meyvedir. İçerdiği lif oranı ile ödem attırıcı ve rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Tropik bir meyve olmasına rağmen her mevsim ülkemizde kolaylıkla bulunabilmektedir. Ananası isterseniz taze tüketebilir isterseniz de suyunu içebilirsiniz. Ama taze tüketmeniz lif kaynağı açısından daha doğru bir davranış olacaktır. Aynı zamanda ananasın en fazla lif içeren bölümlerinden biri orta kısmıdır. Normalde yenmeyen orta kısmı atmak yerine yemeyi tercih etmeniz çok daha fazla bir lif kaynağı sağlamanızı sağlayacaktır. Ananası gün içerisinde ara öğün olarak da tüketebilir veya ananas kızartması gibi farklı tarifleri de deneyebilirsiniz

Salatalık

Salatalık %90’ı sudan oluşan ve insan sağlığı açısından önemli bir vitamin kaynağı olan bir sebzedir. Detoks deyince ilk akla gelen sebze olan salatalık ödem atmak için de harika bir yardımcıdır. İçerdiği yüksek oranda su ve lif oranı sayesinde vücudunuzda biriken fazla tuzun ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Yeşil Çay

Yeşil çay da sağlık açısından oldukça zengin minerallere sahip bir içecektir. Sabah içeceğiniz 1 bardak yeşil çay vücudunuzun uyanmasına ve dinç hale gelmesine yardımcı olur. Gün boyu içilen 2-3 bardak yeşil çay vücudunuzda biriken ödemin atılmasını sağlar. Böylece gün boyu şişkinliğin azalmasını ve ödemin atılmasını kolaylaştırmaktadır.

 

Avokado

Avokado son zamanlarda iyice popüler bir hale gelmiştir. İçerdiği yararlı mineral ve enzimler sayesinde hem uzun saatler boyunca tok kalmanızı sağlar hem de lif oranının yüksek olması sayesinde ödem atmanıza yardımcı olmaktadır. Avokadonun olgunlaşmış olması önemlidir. Yumuşayan avokado olgunlaşmış demektir. Avokadoyu ister çiğ olarak tüketebilir, ister limon ile birleştirerek ara öğün olarak yiyebilir, ister bir çatal yardımı ile ezerek ekmek üzerine sürüp ara öğün olarak tüketebilir isterseniz de salatalarınıza ekleyerek besin değerini arttırabilirsiniz. Yüksek besin değeri vücudunuzun hem zinde kalmasını, hem formda kalmasını hem de vücudunuzda oluşan ödemlerin atılmasını sağlayacaktır.