Sağlık

Ödeme Ne İyi Gelir?

odeme-ne-iyi-gelir

Ödeme Ne İyi Gelir?

Vücudumuzdaki çeşitli şişlikleri ifade eden ödem kavramı, herhangi bir darbe veya enfeksiyon sonucu oluşabilmektedir. İşi sıvı dolu olan şişlikler zamanla kendiliğinde inebildiği gibi müdahale gerektirebilecek durumlar da söz konusu olabilmektedir. Evde kendi başınıza uygulayabileceğiniz yöntemleri içeren ödeme ne iyi gelir yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Ödem nedir?

Vücudun geçirdiği herhangi bir travma, aşırı hareketsiz kalma veya abartılı tuz tüketimi sonucu oluşan şişliklere ödem adı verilir. Kendi başına hastalık olarak değerlendirilmese de çeşitli hastalıkların yan etkisi veya belirtisi olabileceği için ihmal edilmemesinde fayda vardır. O yüzden evde kendi başınıza deneyeceğiniz her şeyi, lütfen bir doktora gittikten sonra ek tedavi olarak deneyin.

Sizleri bir doktora yönlendirmemizin sebebi, ödemlerin böbrek, karaciğer veya kalpten kaynaklanıyor olabileceğidir. Böyle durumları evde tedavi edemezsiniz. Geçti sandığınız ödemin içerideki yansımasının ne olduğunu sadece tıbbi yöntemler bilir.

Ödeme ne iyi gelir listesinin başında, eğer hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa onu değiştirmeniz gelmektedir. Ayrıca tuz tüketiminiz fazla ise ödem oluşumuna neden olduğu için azaltmanız çok önemlidir.

Ödemlerin böbrek kaynaklı olabilme ihtimaline karşılık, böbreklere iyi gelen, idrar söktürücü etkisi olan maydanozu tüketebilirsiniz. Taze veya haşlanarak suyu tüketilebilen maydanozun, suyu vücutta tutma mucizesi tuzun bünyenize vereceği zararı engeller. Böbreklerin daha işlevsel çalışmasını sağlayarak idrarın vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Maydanoz gibi ısırgan otu da ödeme iyi gelen şeylerden biridir. Yalnız ısırgan otu kalp veya tansiyon hastalarının rutin olarak kullandığı ilaçlarla aksi yönde etkileşime girebileceği için hekime danışmak gerekir.

Vücutta oluşan ödemi dağıtmanın diğer yöntemi mısır püskülüdür. Mısır püskülünü kaynatıp suyunu içerseniz ödemi dağıtıcı bir etkisi vardır. bunun da sadece ödemi olanlar için kullanılması gerekir; çünkü vücuttaki suyun dışarı tahliye edilmesini sağlamaktadır.

Alıç ağacının meyvesinin çayı ödemi atmanın sağlam yöntemlerinden biridir. Bacak ve ayak bölgesindeki ödemleri, kan akışını hızlandırarak atar. Son olarak önereceğimiz şey ise karahindiba bitkisidir. Bu bitki ödemi dağıtmanın iyi yollarından biridir ancak eğer idrar söktürücü ilaç kullanıyorsanız bu bitkiyi değil yukarıda saydığımız diğerlerini denemelisiniz.