Eğitim

Öğrencileri okuldan soğutan nedenler

Öğretmen davranışları, öğrenciler arasında ayrımcılık yapma okuldan soğutan büyük bir etkendir. Bunun dışındaki etkenler; öğretmenlerin iletişim becerilerinin yetersizliği, liderlik vasfına sahip olmayışı ve kişisel özelliklerinden kaynaklanan disiplinsiz, sorumsuz gibi alt sorunlar olarak saptanmıştır.

Okul  ve sınıf ortamı  hem öğretmenin sınıftaki davranışlarını hem de akademik başarılarını etkiliyor. Sınıfta bulunan öğrencilerin kişilik özellikleri, okula ve derse yönelik tutumları, ders çalışma ve dinleme alışkanlıkları, ailedeki  kültür, öğrenciler arasındaki ilişkiler, sınıfın fiziksel şartları ve öğretmen-öğrenci iletişimi bütün olarak sınıf ortamını oluşturur. Öğretmenin buradaki anlayışı ve ön görüsü,öğrenciyi etkili bir şekilde yönlendirir.Öğrencinin hedeflerini belirleme konusunda yardımcı olunmalıdır ve bunu en iyi öğretmenleri yapar.Bu doğrultusunda öğrencinin farklı davranış modelleri meydana gelebilir. Öğretmenin ise en iyi hedefi belirleme konusunda öğrencinin yanında olur ve desteklerse akademik hayatı için idealleri oluşmaya başlar ve okul ile ilgili olumsuz duygu düşünce kaygı gibi olumsuz etkenleri en az iner. Öğrencilerimizi ne kadar destekler ve onların yanında olur hayata güvenle bakmalarına yardımcı olursak, onlarda bir o kadar hayata karşı olumlu olmaya başlayacaklardır.

Öğretmenler öğrencileriyle sürekli göz iletişimi kurmalıdır. Kendini iyi hissetmelidir.
Her öğrencinin gözlerine bakmalıdır. Fakat dikkat edilmesi gereken öğrencinin karşısına dikilip sürekli ona bakmamalıdır. Çünkü kendini iyi hissetmesi ve sevginin saygının olduğu ortamda olması çok önemlidir. Kelimeleri doğru telafuz etmeli, öğrencilerin konuşma, yazma hatalarını düzeltmelidir. Öğrenci demokratik bir alanda hissetmelidir  kendini , tutarlı davranmalı, sabırsız ve otoriter olunmamalıdır. Tüm bunlar okuldan soğumak için etkendir. Öğrencilerde korku ile ders çalışma, yüksek  not için çalışma ve otoriteye itaat davranışları zorlama olmamalıdır. Ceza olarak ödev verme öğrencilerde dersten ve okuldan soğutmaya ve isyan davranışlarına yol açıyor. Zorlama ile disiplin sağlama , öğrencilerde okul eşyalarına zarar verme, pasif veya saldırgan olma davranışlarına yol açabiliyor.

Öğrencilere yaratıcı düşünme becerilerinin gelişimine daha fazla nasıl katkı sağlanır ve onlara verilir bunlar düşünülmelidir…

Öğrencilerin okulla olan bağı şüphesiz daima kopuktur. Bunun temel sebeplerinden beri çevrenin sağladığı olumsuz hava örneğin abilerinin okula bakışı, aile bireylerinin eğitim düzeyi, evdeki kitap okuma alışkanlıkları gibi bir çok neden toplandığı zaman öğrenciler okuldan istemsizce soğumaya, uzaklaşmaya başlıyor. Yukarıda biraz okul, öğretmen, öğrenci üçgeninden bahsettik. Peki ya çevre? Peki ya aile? Bu konulara da yüzeysel olarak dokunmuş olsakta aslında bir o kadar da bu konu hakkında konuşulmalıdır. Bunun nedeni şu; öğrenciler yani çocuklar büyüklerini sevdiklerini ailesini rol model alırlar. Bu rol model aldıkları kişi onlar için adeta bir süper kahramandır. Bu kişi abisi, ablası, annesi, babası hatta teyzesi, halası hatta ve hatta eniştesi dahi olabilir. Evet bu kadar uzun bir liste içinden rol model seçmek zor olmayacaktır. Kendine yakın bulduğu iletişimi iyi olduğu ve hareketlerinin hoşuna gittiği kişiyi %100 rol model alabilir.

İşte burada tüm aile ve çevrenin gelişim çağında, okul çağında olan öğrencilere davranışında dikkatli olması gerekiyor. En ufak bir kelimeden, en ufak bir jest mimik ve davranışa tamamen kayıt altındasınız. İzleniyor taklit edilmeye çalışılıyorsunuz. Öğrencilerin okula bağlılığını, okumaya yazmaya, öğrenmeye iletişime, derslerine bağlılığını onlara iyi örnek olarak rahatlıkla yapabilirsiniz. En basit evimizde her gün çok kısa bir süre belki 15 20 dakika kitap okusak ve herkesi buna mecbur bıraksak, hepimiz rol model haline geliriz. Ve okulla, derslerle öğrencimiz arasında köprü kurmuş oluruz. Bir noktadan sonra ona bu alışkanlıkları kazandırır, siz yanında olmasanızda kitap okurken görebilir, derslerine siz söylemeden çalışıyor halde görebilirsiniz. Bu nedenle okul öğretmenin yanı sıra çevre ve aile oldukça önemlidir.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.