Öksürüğü Geçiren Bitkisel Kürler

Soğuk kış aylarının başlamasıyla alınan soğuk algınlıkları beraberinde gelen öksürük şikayetleri özellikle çocuklarda oldukça sık rastlanan bir durumdur. Sık sık ilaca başvurmak istemeyenler için bitkisel kürler önerilmektedir.

Zencefilli çay: Antiviral özellikli olan zencefil; ıhlamur, kekik ve tarçın karışımıyla yapılacak olan bitki çayı öksürüğe iyi gelir. Sabah öğlen ve akşam olmak üzere üç kez tüketilebilir.

Ayva: ayvanın kendisi, yaprağı ya da çekirdekleri kaynatılıp içine limon, zencefil,tarçın atılarak en son altı kapatıldıktan sonra ise nane konularak öksürük çayı yapılabilir.

Elma kabukları ve çekirdeklerini kaynattığınız suya bir çubuk tarçın, kabuklu limon ve karanfili kaynatın. Tatlandırıcı olarak ılık iken bal konulabilir.

Karatup: karaturp ya da kırmızı turp alınır, içi oyulur ve bal konulur. Bar bardak ağzında askıda 24 saat bekletildikten sonra süzülen suyu günde birkaç kez bir kaşık içilir. Öksürüğe çok iyi gelir ve akciğerleri yumuşatır.

Pekmez ve karabiber karışımı da öksürüğe iyi gelen bitkisel kürler arasındadır. 1 yemek kaşığı dut pekmezine bir miktar karabiber karıştırılıp günde bir kez öksürük için kullanılır.

 

Eğer çocuğunuz öksürüyorsa bir miktar zeytinyağını ısıtın ve içinde karabiberi hafif yakın. Ilık olunca çocuğun sırt ve göğsüne yedirerek sürün. İyice emilince sıcak bir bezle kapatın.

Bebekler için sadece içinde kekik bulunan suyu 10 dakika kaynatın ve ılıyınca bebeğe verin.

 

Çocuklarda öksürük tedavisi için; nişastayı suda kaynatın. İçine portakal suyu ve limon suyu ile pekmez koyun. Ilık bir şekilde çocuğa içirin. Öksürüğün geçtiğini göreceksiniz.

Balgamlı öksürük tedavisi için; ebegümeci ailesinden hatmi çiçeğini kaynatıp içine limonla zeytinyağı ekleyin. Gün içinde tüketin.

Ekinezya: Son yıllarda popüler olan, bağışıklığı güçlü tutan ve mikroplarla savaşan ekinezya çayı soğuk algınlığı ve öksürükte kullanılır.

Adaçayı: Hem boğaz ağrısına hem de öksürüğe iyi gelen bitkiler arasındadır.

Soğan: Kendi öksürük şurubunuzu kendiniz yapmak isterseniz tek ihtiyacınız olan şey bir baş kuru soğandır. Soğanın göz yaşartan gazı öksürüğe iyi gelir. Bunun için bir baş soğanı ince ince doğrayıp içine birkaç kaşık bal karıştırılır. Oda sıcaklığında bekletilir. Bu arada suyunu salar ve bu sudan günde 1-2 kaşık kullanılır.

Okaliptüs: Birçok öksürük şurubunda bulunan okaliptüs bitkisi soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan ve öksürüğe iyi gelen bir bitkidir. Damıtılmış okaliptüs yağını sıcak su bulunan bir kapta uyuduğunuz odaya koyarsanız buharlaşan okaliptüs siz oldukça rahatlatacaktır.