Öksürük İçin Evde Neler Yapsak İyi Gelir?

Öksürük basit bir rahatsızlık gibi görünse de kaynaklandığı nedeni öğrenmek ve ona göre tedavi uygulamak gerekir. Bazı durumlarda ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor. Geçmeyen öksürüklerde mutlaka bir doktora görünmekte fayda vardır. Bazen de aniden ortaya çıkan üşütmeye bağlı veya alerjik öksürükler olabiliyor. Aniden ortaya çıkan ve rahatsız edici boyutlara ulaşan öksürükler için kendimiz çözüm yolları ararız. Öksürük İçin Evde Neler Yapsak İyi Gelir? bitkisel ürünlerden faydalanarak ya da doğal gıda maddeleriyle inatçı öksürükleri yenebiliriz.

Öksürük İçin Evde Uygulayabileceğimiz Kolay Tedavi Yöntemleri

1- Nane, zencefil, ıhlamur, meyankökü kendisi ya da hap ve şurubu, okaliptüs, hibiskus gibi öksürüğe iyi gelen bitkilerden yararlanabiliriz.

2- Zencefil, ıhlamur ve meyankökünü birlikte kaynatın ve sıcak sıcak için öksürüğü hemen keser. Üzerlik tohumu da öksürük için birebirdir.

3- 1-2 kök zencefil, 1-2 dal ıhlamur, bir tutam hibiskus, 1 çay kaşığı şahtere otunu bir bardak suyun içinde kaynatın ve 3-4 dakika demlenmesini bekleyin ve şeker atmadan için. Şekersiz içemiyorsanız nöbet şekeri koyabilirsiniz.

4- Gün içerisinde 2-3 defa meyankökü çiğneyerek öksürüğü hafifletebilirsiniz.

5- Zencefil, hibiskus, kuşburnu ve şahtere bitkilerinin çaylarını içerek yine öksürüğü geçirebilirsiniz.

6- Ebegümeci otunu suda kaynatıp içine limon ve zeytin yağı katıp yerseniz göğsü yumuşatır ve balgamı söker, öksürüğe iyi gelir.

7- Bir tutam toz zencefil ve balı karıştırıp yerseniz öksürük üzerinde çok etkilidir.

Kronik Öksürük Tedavisi İçin Ne Yapmalı?

Bir türlü geçmeyen kronik öksürüğünüz varsa ve ne yaparsanız yapın devam ediyorsa doğal yollardan geçirmenin bir yolu vardır.

Kara turp kürü: 2 tane kara turpu alın ve kabak oyacağı ile 5-6 yerinden oyun. Oyduğunuz turpların içine bal doldurun ve üstten kestiğiniz kapak şeklindeki parçaları turpların üzerine kapatın. Bu şekilde 24 saat bekletin alttan bir sıvı sızacaktır sızan bu suyu her gün için öksürüğe çok iyi gelir.