Orgazm Nedir?

Yaşam döngüsünün tabiatı gereği, kadın ve erkeklerin birbirlerini tercih ederek, karşılıklı olarak temas halinde bulunulması, bilimsel açıdan birçok fiziksel ve kimyasal faaliyetlerin insan bedeninde vuku bulmasını sağlar. Bunlardan biri orgazmdır. Orgazm, kadınlar için beyne gönderilen uyarılar sonucu, cinsel olarak vücudun verdiği cevap olarak açıklanabilir. Bu açıdan, sağlıklı her kadının orgazmı yaşayabileceğini ve bunun tamamen beyinsel bir hareket olduğu bilinmesi gerekir. Peki, Orgazm Nedir?

Orgazmın Yaşanması

Bilimsel olarak kanıtlanmış ve artık toplum tarafından bilinen kesin bir olgu vardır. Cinsel temas halindeyken ya da mastürbasyon esnasında kadınlar, erkeklerden kat kat daha fazla orgazm yaşamaktadır. Orgazm için beyne gönderilen sinyaller sayesinde, kadınlar, erkekler gibi orgazm yaşayıp belli bir süre beklemezler. Üst üste ve kısa aralıklarla orgazm yaşarlar. Ve kadınlar, erkekler gibi cinsel uyarılar neticesinde, vajinadan gelen sıvılarla boşalabilirler.

Orgazm Esnasında Fiziksel Değişiklikler

Kadınlar için, beyne gönderilen cinsel uyarılarla orgazm yaşanırken, kadın bedeninde meydana gelen birçok fiziksel faaliyetler vardır. Kadın üreme organı ve çevresinde meydana gelen kas kasılması, rahmin kasılması, bunlar ilk belirtilerdir. Bununla birlikte gözle görülebilen kadın organı renginin koyulaşmasıdır. Anal sfinkter kasılması ve süt hormonu salınımı gibi uzmanlar tarafından tespit edilen orgazm neticeleri saptanmıştır. Diğer belirtiler olarak, orgazm esnasında kadının solunum hızı en yüksek seviyededir. Kan basıncı orgazma başlarken yükselir, devamında giderek azalır. Orgazm esnasında sırt, bel ve göğüs bölgelerinde terleme olabilir. Kadınlar, izah edildiği gibi erkeklerden kat kat daha fazla orgazm yaşadıkları için, orgazmı kontrol edemezler. Sonuç olarak inilti sesleri çıkartır. Kadın göğsünde şişme ve genişleme görülebilir. Solunumun hızlanması, kan basıncının artmasıyla vücut sıcaklığı yükselir. Buna bağlı olarak yine gözle görülebilen vücut renginin pembeleşmesi, bölgesel kızarıklıklar belirtiler arasındadır.