Orgazm Olamama sebepleri nelerdir? Biyolojik olarak orgazm, karşı partner ile temas halindeyken ya da mastürbasyon durumunda, beyne gönderilen uyarıcı sinyaller sonucunda insan bedeninin verdiği tepki olarak açıklanabilir. Kadınlarda orgazm seviyesi, erkeklere oranla çok daha fazla olduğu bilindiği gibi, bu durum doğrudan beyne gönderilen sinyallerle bağlantılıdır. Fakat, özellikle kadınların orgazm olma durumunu ele alacak olursak, bazı durumlarda orgazm olmaması, yeteri kadar sinyallerin gönderilmemesi ve sonuç olarak vücudun tepki vermemesi durumu meydana gelebilir. 

Orgazm olamamanın Çeşitli Sebepleri

Orgazm olabilmek için sadece cinsel temasla olmadığı bilinmelidir. Orgazm, cinsel temaslarla beyne sinyaller gönderilmese dahi, psikolojik olarak ya da kişinin kendi isteği doğrultusunda orgazm başlayabilir. Lakin, yine psikolojik olarak ya da kişinin fizyolojik durumu gereği orgazm olamama durumu vuku bulabilir. Cinsel temas ile yaşanabilecek orgazmın olumsuz sonuçlanmasına örnek olarak, partnerin bu konudaki iktidarsızlığı verilebilir. Erken boşalma farklı ve geniş bir başlık olmasına karşın, erkeğin erken boşalması ve adapte olamaması, partnerini orgazm konusunda hoşnut edemeyebilir. Devamında erkeğin erken boşalma sorunu olmasa dahi, bu konudaki başarısızlığı en baştan kadını orgazma hiç başlatamayabilir.

Bununla birlikte, çevre şartları ve stres orgazma engel olabilir. Sıkça rastlanan sebeplerden biri de, karşı partnerle cinsel temas halindeyken yaşanan korkudur. Korkunun getirdiği psikolojik sarsıntı, cinsel yaşamın en büyük düşmanlarından biridir. Sıralanan bu etmenler, toplum arasında tahmin edilebilen, bireysel olarak çözümü bulunabilen konulardır. Bu problemin bir de tıbbi tarafı vardır ki, izah edilen belirtiler yoksa ve hala kişi orgazm seviyesine ulaşamıyorsa, mutlak suretle tıbbi tedavi sürecinin ihtiyaç doğduğu anlaşılabilir. Böylece, problemi yaşayan kişinin bir an evvel uzman kişilerce tedavi altına alınıp, kısa sürede gelecek yaşamı önemli derecede etkileyebilecek sorundan kurtulabilir.