Sağlık

Pankreas İnflamasyonunda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Pankreas, organı karnın üst kısmında ve midenin arka kısmında yer alan ve kan şekerinin düzenlenmesini sağlamak için hormon üreten bir organ olarak biliniyor. Pankreasta meydana gelen iltihaplanma ve ödem gibi şikâyetler Pankreasın inflamasyonu sonu ortaya çıkıyor. Pankreasta meydana gelen iltihaplanma ve ödem gibi şikâyetler kronik olabiliyor. Kronik Pankreas iltihaplanma ve ödemlerinde beslenme düzeninin belirli bir düzen içerisinde yapılması Pankreasın üzerindeki ağırlığın azaltılması anlamına geleceğinden oldukça önemlidir. Bu nedenle birçok kişi Pankreas İnflamasyonunda Beslenme Nasıl Olmalıdır? Bu tür durumlarda Pankreasta insilün direninin ortaya çıkması nedeni ile bu tür şikâyetleri olan hastaların diyabet hastaları için önerilen beslenme düzeni ile beslenmeleri gerekiyor. Pankreasın iltihaplanması ve ödemi durumunda şeker hastaları için planlanan diyetlerin uygulanmasının yanı sıra karbonhidrat ağırlıklı beslenmelerin de Pankreas için önemli bir etki oluşturduğu biliniyor.

Pankreas Hastaları İçin Diyetin İçeriği

Pankreas hastalarının uygulamış oldukları diyetlerde bol miktarda sebze ve meyve tüketimi gerekli oluyor. Bu durum Pankreasın işleyişinin normale dönmesini sağlıyor. Aynı zamanda haşlanmış tavuk gibi protein içeriği zengin olan besinlerin de diyetisyenin belirteceği ölçüde tüketilmesi oldukça önemlidir. Pankreas hastalarının bol su içmelerinin yanı sıra şeker kullanımını da gözle görülür bir şekilde azaltmaları gerekiyor.

Pankreas Hastalarının Tüketmemesi Gereken Besinler

Pankreas hastalarının pasta, çikolata, kahve türü yiyecek ve içecekleri tüketmemeleri gerekiyor. Bu besin maddeleri pankreasın çalışma düzenini daha fazla bozduğundan inflamasyon esnasında pankreasın daha olumsuz bir halde çalışmasını sağlıyor. Aynı zamanda susam, tahin ve yağlı yiyeceklerden de uzak durulması gerekiyor. Alkollü içecekler ve yumurtalı besinlerin tüketiminden tam anlamı ile kaçınılması gerekiyor. Bu özelliklere dikkat edilmesi durumunda tedaviye destek sağlandığından yaşanılan sıkıntıların gözle görülür bir şekilde azalması sağlanıyor. Böylelikle hastalığın etkisiz hale gelmesinde etkili bir yol çizilmiş olunuyor.