Parmak Eklemlerinde Ağrı Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

İnsan vücudundaki en dayanıklı ve kuvvetli eklemler arasında parmak eklemleri yer alır. Dolayısıyla parmak eklemlerinde ağrı ya da sızı hissedilmesi seyrek karşılaşılan bir durumdur. Ancak kişinin sürekli kendini tekrar eden parmak ağrıları şikayeti var ise kişi bu hususu önemsemeli ve yardım almalıdır. Parmak ağrıları bir eylemin akabinde gerçekleşmişse en fazla iki gün içinde fark edilir derecede iyileşme göstermelidir. Aksi takdirde kalıcı bir hasara yol açabileceği gibi bu ağrılar başka hastalıkların da habercisi olabilir. Kişi bu ağrıyı sadece gerçekleşen eylem üzerinden değerlendirmemelidir. Parmak eklemlerinde ağrı hangi hastalıkların belirtisi olabilir? Tereddüdü yaşayan kişiler doktorun istediği tüm tetkikleri yaptırmalıdır. Eklem ağrılarının neden olabileceği hastalıkların en önemlileri romatizma ve kireçlenmedir. Ayrıca kabakulak, kas zedelenmesi, enfeksiyon tehlikesi ve diyabet (şeker hastalığı) hastalıklarına da yol açabilir. Kişi tam teşekküllü bir sağlık kurumunda yaptırdığı tahliller sonucuna göre bir yol izleyebilir.

Parmak Eklemlerindeki Ağrıların Sebebi Romatizma Olabilir

Romatizma, eklem ağrılarının neden olduğu hastalıklar arasında en çok karşılaşılanıdır. Kişide eklem şişlikleri, eklemlerin sertleşmesi olarak kendini gösterebilen romatizma iltihaplı romatizma olduğu takdirde ise vücudun savunma mekanizmasını güçsüzleştirebilir. Romatizma ağrıları fizik tedavi ya da doktorların uyguladığı tedavi yöntemleri ile azaltılabilir. Kişinin eklem ağrılarının tanımlanmasına göre romatizma hastası olduğu teşhisi konulabilir. Eklem ağrılarına; nedensiz oluşan şişlikler, yüksek ateş ve halsizlik, uyuşma ya da karıncalanma gibi faktörler eşlik ediyorsa kişi romatizma hastası olabilir.

Kireçlenme ve Parmak Eklemlerindeki Ağrılar

Parmak eklemlerindeki ağrılar parmak kireçlenmesinin belirtileri olabilir. Kişinin bu tür ağrılarına ek olarak; aşırı kilo, daha önce meydana gelmiş kırık, çıkık ya da çatlağa bağlı olarak uzun süre eklemlerin kullanılmaması, güçsüz parmak kasları gibi durumlardan herhangi biri var ise kişi kireçlenme hastası adayı olabilir. Doktor muayenesi ve tahliller sonucuna göre bir tedavi yolu izlenmelidir.