Sağlık

Pastil Kullanmak Gribi Önler mi?

Pastil kullanmak gribi önler mi? Öncelikle sorunun cevabına pastilin tanımını yapmakla başlamak gerekirse; boğaz enfeksiyonları yaşandığı zaman ağızda eritilerek kullanılan içerisine tatlandırıcı konulmuş ilaçtır. Emilerek kullanılan bu ilaç boğazda meydana gelen ağrıyı azaltmak ve yutkunmayı kolaylaştırmak amacı ile üretilmiştir. Pastilin içeriği önemli olmakla birlikte sorunun cevabı evet. Pastil gribin doğru zamanda teşhis edilmesi ve doğru zamanda kullanılması ile gribi önler.

Pastil Ne İşe Yarar?

Zamanında tespit ve tedavi ile gribi önler. Ancak tekrar belirtmekte fayda var, pastilin içeriği önemlidir. Sadece grip değil başka rahatsızlıkların tedavisinde de pastiller kullanılırlar. Dünya Sağlık Örgütü pastilin üst solunum yolu enfeksiyonu olan grip rahatsızlığını önleme amacıyla kullanılabileceğini belirtmiştir fakat pastilin içeriği çok önemli. Dünya Sağlık Örgütü Cistus bitkisi içeren pastillerin kullanılabileceğini önermiştir. Bu pastiller gribin yanı sıra diğer üst solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olmak, boğazı deforme eden öksürüğü azalmak, boğazı yumuşatarak ferahlık sağlamak amacı ile kullanılabilirler. Tedavinin yanıt vermesi için tekrar belirtmekte yarar var; hastalığı doğru zamanda tespit ederek doğru tedavi yöntemi ile gribal enfeksiyona neden olan virüsün vücuda yayılmasını önlemek gerekmekte.

Pastilin Yan Etkisi Var mı?

Boğaz pastilleri topikal bir tedavi olduğu için herhangi bir yan etkisi yoktur. Topikal tedavi demek, sadece hasta organı hedef alan, sistematik dolaşım sistemine geçmeyen tedavi demektir. Piyasada satılan pastillerin çoğu genelde şeker içermektedir. Şeker kullanmaması gereken ve şeker hastalığı olan kişilerin şeker içerin pastilleri kullanmaması gerekmekte. Sistematik dolaşım sistemine geçmediği ilaç kullanmakta tereddüt eden hamile kişilerde pastili güvenle kullanabilir. Aynı şekilde emme yetisi kazanmış bebeklerde pastil kullanabilir ancak boğaza kaçırma tehlikesi olduğundan küçük bebeklere verilmemesi ya da verildiğinde dikkat edilmesi gerekmekte.