Kadınca Sağlık

Pelvik Ağrılarınız Miyoma Bağlı Olabilir!

Pelvik bölgesi kadınlarda kasık bölgesi olarak nitelendirilen yerde yer alan bir bölgedir. Kadınlardaki pelvik bölgesi özellikle gebelik döneminde ani kasılmalar göstermesi nedeni ile idrar kaçırma sorununa neden olabiliyor. Pelvik bölgesinde yoğun bir kas trafiği olması nedeni ile kadınların bu bölgelerinde çeşitli nedenlerden dolayı ağrı şikâyetleri görülebiliyor. Ancak uzmanların pelvik ağrılarınız miyoma bağlı olabilir! Uyarısı ile pelvik ağrısı çeken birçok kadın kadın doğum uzmanlarına giderek gerekli tedavilerini yaptırıyorlar. Kadın doğum uzmanlarının yapmış oldukları gerekli tetkikler ile kadınların pelvik bölgelerinde görülen ağrıların nedenleri ortaya çıkabiliyor. Kadın doğum uzmanlarının yapmış oldukları açıklamalar ile birçok kadında görülen pelvik ağrılarının miyomlara bağlı olarak geliştiği yönündedir. Miyonlar kadınların rahim duvarlarında kendisini gösteren içeri ve dışarı doğru yayılabilen bir rahatsızlık olduğu için en büyük sonuç olarak da ağrı şikâyetlerinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Gebelik haricinde normal zamanlarda sık sık pelvik ağrı şikâyetleri ile karşılaşan kadınların büyük bir çoğunluğunda miyom sorunlarının olduğu tespit edilmiştir.

Miyom Tedavisi

Rahim iç ve dış duvarlarında meydana gelen kistlerin isimlerine miyom adı veriliyor. Miyomlar kötü huylu ve iyi huylu olarak ikiye ayrılıyor. Bir miyomun iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunu tespit etmek için mutlaka smear testi yapılması gerekiyor. Bu test neticesinde tedavi yöntemleri de miyomların durumlarına göre belirlenebiliyor. İyi huylu bir miyom söz konusu ise ultrason sonuçlarına göre büyüklükleri tespit edilerek öncelikli olarak ilaçlı tedavilere geçiliyor.

Miyom Ameliyatı

Eğer ki yapılan tahlil ve tetkiklerde rahim iç ve dış duvarında yer alan miyomlar kötü huylu ise doktor miyomun diğer organlara yayılma riski nedeni ile ameliyat kararı verilerek miyomlar rahimden temizleniyor. Eğer ki miyomlar rahmi tamamen sarmışsa rahmin alınmasına da karar veriliyor.