Bebek Boy, Kilo Persentil Hesaplama

Bebek Gelişimi Boyu ve Kilosu Persentil Hesaplama

Hamile bayanlar dünyanın en özel duygularından birisi olan hamilelik duygusunu tatmaya başladığı andan itibaren bebeklerinin gelişimini doktor kontrolünde takip ederler. Bebeklerin anne karnındaki gelişimleri elbette çok önemlidir, ancak bebeklerin dünyaya gözlerini açtıkları andan itibaren olan gelişimleri de sağlıkları açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden bebekler dünyaya geldikten sonra da gelişimlerinin nasıl olduğu ile ilgili olarak kontrol altında tutulurlar. Bu konuda kullanılan en önemli hesaplama sistemlerinden birisi de persentil hesabıdır. Persentil hesabı sayesinde bebeklerin gelişimlerinin normal bir seviye olup olmadığı rahatlıkla tespit edilebiliyor. Çocuk doktorlarının da sürekli olarak kullandığı persentil hesabını sizlerde internet üzerinden yapabilir ve bebeğinizin gelişiminin ne durumda olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Persentil Hesabının Önemi

Bilindiği gibi bebekler dünyaya kendilerine özel olan belirli bir kilo ve boyda gelirler. Aynı şekilde bebeklerin baş çevresinin çapı da farklılıklar gösterir. Anneni hamileliği, plesanta ve ana rahmindeki eş bebeğin bu fiziksel özelliklerle dünyaya gelmesini sağlar. Bebekler belirttiğimiz gibi saydığımız faktörlerle ilgili olarak farklı ölçülerde doğarlar ancak doğumdan bir süre sonra, yaklaşık olarak 3 ay sonra bebekler kendi vücutlarının belirlediği fiziki özelliklerde büyümeye devam ederler. Doğumdan üç ay sonra yapılan persentil hesabı ile bebeğin gelişiminin nasıl olduğu, ileride nasıl bir bebek olacağı ile ilgili kolaylıkla fikir sahibi olunabilir. Bebek gelişimi ile ilgili olarak en önemli konu bebeğin hesaplanan persentil değeri içerisinde tutarlı bir şekilde gelişmesidir. Yani bu hesaplamaya göre ani farklılıklar meydana gelirse zaman kaybetmeden bir çocuk doktoruna başvurmakta fayda vardır. Çünkü bu konuda yapılan araştırmalara göre küçüklüklerinde yapılan persentil hesabına göre kilo ve boy ölçüleri normal olarak kabul edilen çocuklar, ileriki yaşlarında da aynı şekilde normal kiloda olmaya devam erken, normalinden fazla persentil değerine sahip olan kişilerin de aynı şekilde daha fazla kiloya sahip olduklarını gösteriyor.

Persentil Hesabı Nasıl Yapılır?

Bebek gelişiminin en önemli hesaplamalarından birisi olan persentil hesabında bebeklerin boyları ve kiloları ile ilgili olarak direkt hesaplama yapılmaz. Bu hesaplama şekline göre bebeklerin gelişimlerinin kontrol etmek için alt ve üst değerlerden yararlanılır. Belirli bir sayıdaki bebekler baz alınarak ortaya çıkan değerlere göre ilgili boy ve kiloda olan bebekler normal olarak değerlendirilir, bu sınırlar dışarısında olan bebekler ise normal olarak değerlendirilmez. Aynı zamanda persentil hesabı ile ilgili olarak önemsenmesi gereken farklı bir kriter ise bebeklerin cinsiyetleridir. Çünkü erkek bebeklerin ve kız bebeklerin persentil değerleri farklıdır. Bu yüzden gerek normal olarak hesaplanan değerlere göre, gerekse internet üzerinden yapılan persentil hesabı yaparken bebeklerin ve çocukların cinsiyetlerini de göz önünde bulundurmakta fayda bulunuyor.


Persentil Hesabı Normal Değerleri

Persentil hesabı yapılırken bebeklerin kilosu, boyu ve baş çevresi ölçülerinden yararlanılır. Bu yüzden bebeklerin bu fiziksel ölçümlerinin iyi bir şekilde yapılması gerekir. Normal şartlar altında bebeklerin gelişiminin sağlıklı bir şekilde devam edip etmediğinin anlaşılması için yapılan persentil hesabına göre 3 ve 97 persentil arasında olan değerler bebeklerde normal olarak değerlendirilir ve bebeklerin gelişimleri ile ilgili bir sıkıntı olmadığı anlamına gelir. Persentil değeri 1 olan çocukların ise gelişimleri kötü olarak değerlendirilir. Bu yüzden persentil değeri 1 çıkan çocukların genel olarak araştırılmaları gerekir. Aynı şekilde 1 ile 3 arasıdaki persentil değeri de gelişim açısından olumsuz olarak kabul edilir ve araştırılması gerekir. 97’nin üzerinde çıkan değerler de gelişim açısından iyidir ancak bunun da zararları olabileceği için zaman kaybetmeden araştırılması gerekir.

2 Comments

  1. sweet
  2. GÜLNUR