Menu

PKOS Tedavisinde Ne Yapılır?

Polistik over sendromu adıyla bilinen (PKOS, PCOS)yumurtalıklarda irileşme veya birçok kist gözlenmesiyle karakterize oluşarak kişide bir takım problemlere sebep olan ve günümüzde halen nedeni tam olarak bilinemeyen bir sağlık sorunudur. Polistik over sendrom olan kişilerin ultrasonunda yumurtalığında küçük kistlere rastlanır. Peki, PKOS Tedavisinde Ne Yapılır?

Polistik over sendromu olan kişilerde;

  • Adet gecikmeleri
  • Sivilce
  • Obezite
  • Tüylenme
  • Yumurtlamanın düzgün olmamasından dolayı kısırlık problemi yaşanmaktadır.

PKOS Tanısı Nasıl Konur?

Öncelikli olarak hastanın şikâyetleri dinlenir. Yapılan fiziki inceleme sonucu erkek tipi tüylenme izlenir. Bunun nedeni erkeklik hormonunun etkisiyle oluşmasıdır.

Ultrason incelemesinde kişinin yumurtalıklarında 3-6mm çaplarında çok sayıda kist olduğu saptanır. Ayrıca yumurtalıkların hacmi de normale oranla artış göstermiş iri görünümdedir. Ayrıca kişiden alınan kan örneğinde de erkeklik hormonları artmış LH/FSH oranları gözükür.

Polistik Over Sendromu (PCOS, PKOS) Neden Ortaya Çıkar?

PKOS oluşumunda neye bağlı oluştuğuyla ilgili kesin olmamakla beraber birçok teorem vardır. Genel olarak ana etkenin kişinin aileden almış olduğu genetik bir takım özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Ancak diğer seçenek olarak da kötü beslenme alışkanlıkları ve egzersiz yapmama gibi dış faktörlü etkiler de sebep olmaktadır.

PKOS Tedavisi Nasıl Yapılır?

Pkos tedavisinde hastalığı tamamen ortadan kaldıracak bir yöntem yoktur. Tedavi yönteminde kişiye uygun tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Adet düzensizliği ve tüylenme şikâyetiyle gelen hastalara doğum kontrol ilaçları etkili bir yöntemdir. Doğum kontrol ilaçları ile erkeklik hormonları baskı altına alınarak hem de tüylenme şikâyeti engellenmiş olur. Tedaviden olumlu sonuç almak için 6ay ile 1 yıl gerekir. Doğum kontrol ilaçlarını kullanmadan önce tüyler alınırsa uygulanan yöntem başarısız olur ve daha fazla tüylenme olur. Pkos olan kadınlarda yumurtlama gerçekleşmediği için infertilite problemi de olmaktadır. Eğer kişi gebe kalmak istiyorsa yumurtlama sağlayıcı ilaç kullanılmalıdır.

Kilo verme ile gerek kısırlık gerekse tüylenme tedavisinde hormonal düzen tekrar sağlanır. İlaçların etki etmediği durumda laparoskopik cerrahi ile yumurtalıklara cerrahi uygulama gerekir.