PMS Döneminde Hamile Kalınır mı?

Hamile kalma riskinin en fazla olduğu zaman ise yumurtlama dönemi olarak kayıtlara geçmiştir. Adet döngüsünün genel olarak dördüncü gününde yumurtlama olgusu meydana geliyor. Peki, PMS Döneminde Hamile Kalınır mı?

Pms Döneminde Hamile Kalınır mı?

Cinsel ilişki nedeniyle; rahme giriş yapan sperm hücreleri hemen hemen üç gün süresince canlılığını koruyor. Bu nedenle de iki ve üç gün öncesinden başlayıp bir hafta, on gün süresince iki günde bir ilişkiye girilmesi durumunda hamilelik durumunun oluşma ihtimali epey bir fazladır.
Adet zamanında ise; vücutlar her ay kendini hamilelik sürecine hazırlıyor. Rahmin iç tabakası kalınlaşır ve hamilelik için adeta zemin hazırlar. Hamilelik durumu oluşmadığında da rahmin iç tabakası kanla birlikte vücuttan dışarı atılır. Bu evrede hamilelik durumu olamayacağından dolayı adet kanaması meydana gelmektedir. Adet kanamasının başlaması demek, yumurtlama döneminin bitmesi ve bir sonraki yumurtlama süreci için de bir müddet beklenmesi gerektiğinin açık bir göstergesi olarak göze çarpar.

Adet Döneminde Hangi Şartlar Çerçevesinde Hamile Kalınabilir?

Bayanların üreme organları, aynı fonksiyonlara sahip bir yapıdadır. Ancak her bayanın hormonal dengesi ile metabolizma özellikleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle de yumurtlama zamanlarında değişkenlikler meydana gelebilir. Vücutta salgılanmış olan hormonlardaki değişiklikler, adet zamanında düzensizliklere sebebiyet verebilir.
Genellikle yetmiş iki saate kadar canlı bir şekilde kalabilen spermler kimi kadınların vajinalarında daha uzun müddet yaşam sürdürerek işlevini devam ettirebilir.

Adet Zamanında Hamilelikten Korunmak Koşuluyla Cinsel İlişki Tercih Edilebilir

Adet zamanlarında gerekli önlemlerin alınması ve prezervatif kullanarak bu sayede herhangi bir problem yaşamadan cinsel ilişkiye girilebilir. Bayanların genital organı kanlı olduğu için ve adet sürecindeki kadınlar karın ve kasık ağrıları yaşadıklarından dolayı bu dönemde cinsel ilişki pek tercih edilen durum değildir.