Polikistik Over Sendromu

Üreme için kadın yumurtası ile erkek spermin birleşmesi gerekir. Bu nedenle yaratılış gereği kadın üreme organında her ay bir yumurta olgunlaşır ve döllenmeyi bekler. Olgunlaşan kadın yumurtası spermi ile birleşmezse parçalanarak dışarı atılır. Bu kadınlar arasında adet görme, aybaşı, tıp dilinde ise regl olarak adlandırılır. Ovulasyon denen yumurtalama çocuk sahibi olmak için çok önemlidir. Ancak bazı problem ve aksaklılar oluşabilmektedir. Kadınlarda en çok görülen rahatsızlıklardan bir tanesi, polikistik over sendromu olarak isimlendirilen kist oluşumlardır. Kist oluşumları kadınlarda yumurtalama probleminin en önde gelen sebeplerindendir.

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Düzenli adet gören her kadının her ay yumurtalıklarında döllenmeye hazır bir yumurta gelişir. Bu yumurta olgunlaşır, gelişimini tamamlar ve döllenme için spermin gelmesini bekler. Sperm gelirse yumurta döllenir ve hamilelik gerçekleşir. Polikistik Over Sendromu olan kadınlarda ise birden fazla yumurta aynı anda olgunlaşmaya çalışır. Ancak sonuç başarısız olur. Birçok yumurta oluşmuştur ancak bunlardan hiçbiri döllenme yeteneğine sahip olamamıştır. Ultrasonda bu yumurtalar içi sıvı dolu kesecik olarak görünür ve bu kesecikleri kist denir. Poli kelimesi mana olarak çok demektir. Polikistik ise; çok sayıda kist anlamına gelmektedir.

Polikistik Over Sendorumu Olan Hastalardaki Belirtiler

Polikistik over sendromu olan kadınlar düzensiz adet görme veya adet görememe gibi sağlık sorunları ile karşılaşırlar. Yine akne, yağlı cilt, vücutta kıllanma (özellikle meme, alt çene, üst dudak, göbek çevresi, bacak bölgesinin iç yüzeyleri), kilo fazlalığı, hamile kalamama gibi şikayetlerden dolayı doktora başvururlar. Eğer hamilelik gerçekleşmişse bile düşük yapma ihtimali çok yüksektir. Bu tür hastaların yarınsın da ise erkeklik hormonunda artış görülür. Vücuttaki kıllanmaların sebeplerinden biri de budur. Eğer bu rahatsızlığın şiddeti çok yüksek ise bel, kol ve bacaklarda aşırı kıllanma, erkek tipi saç dökülmesi görülür. Polikistik over sendromu tedavisi için mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.