Polikistik Over Sinir sistemi, yumurtalıklar, hipofiz bezi, böbrek üstü bezler ve etkileşimde olan diğer tüm dokularla arasında ki bağların bozulması sonucu ortaya çıkar. Peki, polikistik over tanısı nasıl konulur?

Hastalığa tanı konulabilmesi için hastanın sikayetlerini net olarak dile getirmesi çok önemlidir. Doktora giden bütün kadınların en fazla şikâyetçi oldukları konu adet düzensizliği, aşırı derece tüylenme ve hamile kalamamalarıdır. Hamile kalamama, aşırı tüylenme ve adet düzenliği şikâyeti olan kadınlar için çoğu zaman akla ilk olarak polikistik over sendromu geliyor. Fakat bu şikâyetler bazen farklı hastalıklarında belirtisi olabileceğinden bu durumda tanı koymak biraz daha zorlaşabiliyor. Polikistik over tanısının doğru konulabilmesi için ilk önce troid bezlerinin yavaş çalışıp çalışmadığından, süt hormonlarının yüksek olup olmadığından ve böbrek üstü bezlerinde tümör olup olmadığından emin olunmalıdır. Bu durumda labaratuvar ve ultrason tahlilleri büyük önem taşır. Doğru tanı ancak bu şekilde konulabilir.

Polikistik over tanısı koyabilmek için bir kadında

  • Ultrason sırasında her iki yumurtalıktan her birinde 2 ile 10 mm boyutlarında ve 12 adetten daha fazla yumurta kesesi bulunması ve yumurtalık çapının büyük olması,
  • iki adet günü arasında 35 günden fazla zaman olması ve yılda 10 defadan az az görmüş olmak,
  • Yapılan tahlillerde erkeklik hormonunun yüksek çıkması ve buna ek olarak akne, aşırı tüylenme ve saç dökülmelerinin meydana gelmiş olması gerekir

Jinekolojik Muayene Bulguları

Doktorun teşhis koymak için hastaya sorduğu sorular sonucunda elde ettiği bulgular ve muayene bulguları çok önemlidir. Sorulan sorular arasında adet düzensizliği hakkında detaylı bilgi alınır. Bazı hastalar tüm belirtileri taşırken bazılar ile sadece adet düzensizliğinden şikâyetçi olabilir. Tüylenme belirtileri doktor tarafından tüylenmenin olduğu yer ve yoğunluğu not edilmelidir. Tüylenme seyrindeki değişiklikler tedavinin doğru değerlendirebilmesi için çok önemlidir. Bunun yanında kilo ölçümü ve obezite yönünden değerlendirme yapılmalıdır. Polikistik over tanısı konulan kadınların yarısından çoğunda obezite sınıfına girdikleri görülür.