Polikistik over sendromu; hipofiz bezi, yumurtalıklar ve diğer dokular arasındaki çalışmanın bozulmasına bağlı ortaya çıkmaktadır. Genelde üreme çağındaki kadınlarda ortaya çıkan bir endokrin bozukluktur. Kadınları endişelendiren polikistik overin belirtileri nelerdir?

Polikistik Over Belirtileri

Adet düzensizliği, yoğun adet kanamaları, hormon dengesizliği, kilo sorunu, tüylenme sorunu ve gebe kalamama sorunları ile kendini belli eden bir hastalıktır. Bu ayrıca ciltte lekelenme, akne sorunu, göğüslerden süt gelmesi, saç dökülmesi gibi diğer belirtilerle polikistik over hastalığı akla gelmektedir. Bazı hastalarda ise herhangi bir belirti olmamakla birlikte rutin bir kontrolde veya başka bir hastalığın tanısında rastgele bir biçimde polikistik over tanısı konmaktadır.

Polikistik Over Hastalığının Tedavisi

Bu hastalığın tedavisinde sorunu kesin şekilde ortadan kaldırabilecek etkili bir yöntem aslında yoktur. Hastanın ihtiyacına ve durumuna göre özel bir tedavi düzenlenmektedir. Adet düzensizliği ve tüylenme sorunu nedeniyle gelen hastalarda doğum kontrol ilaçları oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Böylelikle hormonların düzenlenmesi sağlanmaktadır. Bu tedavide 6 ay ile 1 yıl arası sonuç alınabilmektedir. Polikistik overi olan kadınların pek çoğunda da yumurtlama gerçekleşmediği için infertilite yani kısırlık görülür. Buradaki tedavi ise yumurtlama sağlayıcı ilaçların kullanımıdır. Böylelikle gebe kalma şansı arttırılabilir. Hem kısırlık hem de tüylenme sorununun tedavisinde bir diyetisyen eşliğinde kilo vermekte tavsiye edilmektedir. Çünkü kilo kaybı ile hormonal düzenlenmelerin normal düzene girdiği kesinleşmiş bir çalışmadır. Polikistik over sendromunun genel tedavisinde ilaç tedavisi oldukça etkilidir. Ancak, bazı durumlarda tedavilerde yeterli ve etkin bir başarı sağlanamadığında laparoskopik cerrahi ile yumurtalıklara müdahale uygulanması gereklidir. Polikistik overli hastaların hiçbir şikâyetleri olmasa dahi ileride oluşabilecek ahim kanseri riskini azaltmak için mutlaka tedavi uygulanması, rutin kontrollerin olması ve aylık şekilde düzenli adet görmeleri takip edilmelidir.