Portakal Yağı Hakkında Bilinmeyenler

Portakal Yağı Hakkında Bilinmeyenler

Alternatif tıbbın mucizevî keşiflerinden biri de portakal yağıdır. Özellikle kimyasal maddelerden uzak durmak isteyenler için vitamin yönünden oldukça zengin olan bu yağ, birçok soruna çözüm üretebilmektedir. Taze ve tatlı bir kokuya sahip olan bu yağın; yatıştırıcı, spazm giderici ve antidepresan gibi birçok alanda kullanımı söz konusudur. Zamanla yaygınlaşan portakal yağını her yerde bulabilmek mümkün. Fakat bu yağların bir kısmı sahte olabileceğinden çok dikkat edilmelidir. Aksi takdirde alacağınız sahte yağ yüzünden bir takım sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Portakal Yağının Faydaları Nelerdir?

Portakal yağının kullanım alanları geniş olup, faydaları oldukça fazladır. Örnek vermek gerekirse; portakal yağının kokusu, özellikle adet ve menopoz döneminde ki kadınlar için antidepresan niteliğindedir. Yapılan araştırmalar sonucu bu yağın, özellikle 22- 55 yaşları arasında ki kadınlar üzerinde ki kaygıyı azalttığı ve morallerini yüksek tuttuğu görülmüştür.

Antiseptik Özelliği

 Portakal yağı antiseptik özelliğe sahiptir ve mikropların yayılmasını önler. Gargara olarak kullanıldığında, boğaz ağrılarına ve ağızda oluşan yaralara iyi geldiği bilinmektedir.

Sindirim Düzenleme ve Spazm Giderici Özelliği

Portakal yağı’nın kabızlığı giderdiği ve sindirime yardımcı olduğunu söylemek mümkündür. Yaygın olarak kas ağrılarında, kramp ve ishal gibi rahatsızlıklarda kullanılabilir.

Cilt Sorunlarını Giderme Özelliği

  • Kuvvetli bir nemlendirici özelliğine sahip olan portakal yağı, C vitamini yönünden de oldukça zengindir. Tahriş olan bölgelere sürüldüğünde iyileştirici etkisi olduğu bilinmektedir. Ciltte yaşlandıkça azalan kolajen üretimini arttırarak, kırışıklıkların azalmasında oldukça etkilidir.
  • Bu yağın, kuru ciltlerin yanı sıra, akneli ciltler için de oldukça faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Yoğun sivilce problemi yaşayan kişiler tarafından temiz cilde pamuk yardımıyla uygulandığında, gözle görülür şekilde sivilcelerin azaldığı görülmüştür.

Akneyi Engellemek İçin Maske Yapımı;

1 limonun yarısını sıkarak, 1 yemek kaşığı kil ile karıştırın. Daha sonra bu karışıma 1 tatlı kaşığı nişasta ekleyin. Son olarak 4 damla portakal yağını ekleyerek karıştırın. İsteğe bağlı suyla incelterek, oluşturduğunuz karışımı cildinize masaj yaparak uygulayın.

Selülitli Bölge için, Portakal yağı, kan dolaşımını arttırarak selülitli bölgelere iyi gelmektedir. Özellikle yafa portakalından yapılan yağlar, kalın kabuklu olduğu için daha faydalı olacaktır.

3 adet portakal kabuğu rendelenerek cam kavanoza alınır. Sonrasında 1 litre zeytinyağı eklenerek, bir bez yardımıyla üzeri kapatılır. Günde bir kaç kez tahta kaşıkla karıştırılarak 20 gün bekletilir.20 günün sonunda ince bir bez yardımıyla süzülerek, cilde uygulanır. Masaj yaparak uygulamak daha etkili olacaktır.

Saç Problemleri Üzerindeki Etkisi

Birçok özelliği bulunan portakal yağının saç üzerinde etkisinden bahsetmek gerekirse; içerdiği yoğun nemden dolayı saç köklerini besleyerek, saçın canlı bir görünüm kazanmasını sağlar. Ayrıca kolay kırılma problemlerini ortadan kaldırarak, saçın hızlı uzamasına yardımcı olur.

Saçlar İçin Maske Yapımı;

  • 8-10 damla portakal yağını zeytinyağı ile karıştırıp, saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. 40-45 dakika sonra saçınızı yıkayabilirsiniz.
  • Farklı Alanlarda Kullanımı Portakal yağının kullanım alanları sadece sağlık alanıyla sınırlı değildir.
  • Çikolata, tatlı ve içeceklerinize aroma katmak için kullanabilirsiniz.
  • Ev temizliğinde, leke giderici ve güzel koku vermesi amacıyla kullanılması mümkündür.
  • Aynı zamanda portakal yağının içinde bulunan, D-limonen adlı madde böcek kovucu özelliğine sahiptir. Güve, kurt ve karıncalardan da bu sayede kurtulabilirsiniz.