Anne & Bebek

Prematüre Bebek Bakımı

Prematüre; normal gebelik süresi 9 ay 10 gün olan süre dışında, 37. haftasından önce doğan bebekler için kullanılan tabidir. Prematüre bebeğin yaş’ından 40. haftalığa gelene kadar olan yaşına, postkonsepsiyonel yaş denir. Prematüre bebek bakımı, bebeklerin erken doğması sonucu yenidoğan ünitesine alınarak, bu üniteden taburcu oluncaya kadarki olan bakımıdır. Prematüre bebek, bakımı hastahanede yogun bakım ünitesine bağlı olarak yapıldığı gibi; evde de permatüre bebek bakımı yapılabilir. Ancak bu konuda ebeveynlerin, konu ile ilgili teknik bilgiye sahip olması, erken doğmuş bebeğin sağlıklı yaşaması bakımından önemlidir.

Prematüre Bebek Bakımı Evde Nasıl Yapılır?

Zamanında çok erken, 37. haftasından önce doğmuş bebeklerin, yoğun bakıma alınarak, gelişim sürecin tamamlanması sağlanır. Ancak bebek ile annenin arasındaki kuvvetli bağ’ın oluşması, bebek gelişimi için uygun ortamların sağlanması ve hastaneden kapması olası olan enfeksiyonların önlenmesi ve hastaneden meydana gelen masrafların kısılmasını istemesinden dolayı, ebeveynler tarafından, prematüre olan bebeklerine evde bakım yaparak, gelişim süreçlerinin tamamlanması sağlanmaya çalışılır. Böylece prematüre bebeklerini eve getiren ebeveyn, prematüre bebek bakımı için üç önemli dönemden geçerler. Bunlardan ilk dönem “öfori dönemi” evde bakımın ilk 6 ay’ını kapsar. Bu dönemde anne baba eve getirdikleri bebeğin mutluluğunu yaşar. İkinci dönem ise mutsuzluk dönemini kapsar. Bu dönem de 6 ay sürer ve bu dönemde aile bireyleri, bebeklerinin düşlediklerinden daha küçük ve gelişiminin diğer akranlara göre daha geri olduğunun farkına vararak, bununla baş edilemeyeceğini düşünürler. Üçüncü ve son dönem ise kabullenme dönemidir. Bu dönemde anne ve baba çocuğu olduğu gibi kabul ederler.

Prematüre Bebek Bakımı İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Evde prematüre bebek bakımı için yapılması gerekenleri maddeler halinde sıralayalım.

  1. a) Prematüre bebeğin vücut ısısını korumak
  2. b) Prematüre bebeğin ne yiyeceğine uygun, kararlar vermek. Anne sütü verilecekse ve anne sütü saklanacaksa, dondurucuda 6; buzlukta 1 ay kadar dayanır.
  3. c) Temizlik için, evde enfeksiyon kontrolü sağlamak gerekir.
  4. d) Prematüre bebeklerin, uyku düzenini sağlamak ve cilt bakımı yapmak, bebeğin evde sağlıklı bakım ile gelişmesi gerçekleşir.