Prematüre Bebek ve Anne Sütü

Anne karnında bir bebeğin gelişimi 9 ay 10 gündür. Bu süre yaklaşık 37-38 haftaya denk gelmektedir. Doğum 37 haftadan önce gerçekleşmişse bebeğe “Prematüre” denir. Prematüre bebekler doğdukları hafta aralıklarına göre sınıflandırılırlar. Bu sınıflandırma, bebeğin bakımında çeşitli değişiklikler göstermektedir. Bu sınıflandırmaya göre; bebek 24-31 hafta aralığında doğmuşsa ileri derecede prematüredir. Eğer 32-35 hafta aralığında doğmuş ise orta derece prematüre ve 35-37 hafta aralığında doğmuş ise prematüre sınıflandırması sınırda prematüre şeklindedir.

Prematüre Doğuma Neden Olan Komplikasyonlar Nelerdir?

Prematüre doğumun çeşitli nedenleri vardır. Bunlar anneden kaynaklanan komplikasyonlar ve bebekten kaynaklanan komplikasyonlar şeklinde sınıflandırılmaktadır.

Anneden Kaynaklanan Komplikasyonlar:

Annenin gebelik öncesinde ve gebelik sırasında yaşam tarzı bebeğin anne karnındaki gelişimini etkilemektedir. Annenin alkol kullanması, uyuşturucu kullanması, yetersiz ve dengesiz beslenmesi, stresli ortamlarda bulunması, uzun süreli ilaç kullanması, aşırı yorgunluğa sebep olan işlerle uğraşması ve hipertansiyon ve diyabet gibi kronik hastalıklara sahip olması gebelik sürecini dolayısıyla bebeğin gelişimini olumsuz etkilemektedir. Bunların birine veya birkaçına maruz kalan annenin prematüre bebek dünyaya getirme ihtimali oldukça yüksektir.

Bebekten Kaynaklanan Komplikasyonlar:

Bebekten kaynaklanan komplikasyonlar, anneden kaynaklanan komplikasyonlara oranla daha az sıklıkta görülmektedir. Bu komplikasyonların başında çoğul gebelik durumu gelmektedir. Çoğul gebelik erken doğuma sebep olabilmektedir. Ayrıca bebeğin gelişim sırasında oluşmuş anomalilikler de prematüre doğumlara sebep olmaktadır.

Prematüre Bebeklerin Gelişimdeki Kahraman: Anne Sütü

Bilindiği gibi anne sütü bebeklerin gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Anne sütü, özellikle bebeğin doğumdan sonraki ilk 6 ayındaki gelişimi için gerekli bütün maddeleri içermektedir. İçeriğinin %87.6’sı sudur. Geriye kalan %12.4 ‘ü ise protein, karbonhidrat, yağ, sodyum, potasyum, kalsiyum, klor, fosfor, magnezyum, demir, çinko, bakır mineralleri ve E, C, A, D ve K vitaminlerini içermektedir. Ayrıca bağışıklık sisteminin gelişmesine yardımcı olabilecek biotin, selenyum, manganez gibi maddeler de içermektedir.

Yukarıda belirtilen yüzdeler anneye göre değişiklik göstermektedir. Yani; bebeğin durumuna göre anne sütü değişikliklere uğramaktadır. Bebeğin gereksinimine göre içindeki maddelerin miktarları değişmektedir. Daha açık anlatılmak istenirse; her annenin sütü kendi bebeği için özel olarak oluşmaktadır. Bundan dolayı prematüre bebeğin ilk ve tek gelişim ve yaşam desteği anne sütüdür. Sonuç olarak; anne sütü ile beslenen prematüre bebekler, normal bebeklere göre daha küçük doğarlar ve anne sütü desteği ile boy, kilo, zeka gelişimi açısından yaşıtlarına kısa sürede yetişirler.