Kadınca Sağlık

Premenstruel Sendrom Nedir?

Adet dönemi öncesi kadınlarda meydana gelen değişikliklerin çoğu gözle görülmektedir. Ruhsal ya da fiziksel değişimler adet kanaması öncesi yaklaşık 100 kadından 70’ini etkiler. Bu kadınların yarısı değişiklikleri hafif atlatabilirken diğer yarısı ruhsal depresyon süreci kadar birçok değişikliği ağır şartlar altında karşılamak zorunda kalır. Bu da Premenstruel Sendrom nedir? Sorusunun net cevabıdır. Aslında hem psikolojik hem de fizyolojik olayların toplamı olan bu durumda bazı kadınlarda çok ağır atlatılır ve doktor gözetimi altında geçirilmesi gereken süreçler doğurur. Hatta bu süreçler farklı kültürlere göre de değişiklik göstermektedir.

Premenstruel Sendromunun Sebepleri Nelerdir?

Aslında tam olarak sebebi bilinmese de yumurtlama döneminde salgılanan hormonların sinir sistemi ile doğrudan bağlantılı olduğu bir gerçektir. Özellikle yumurtlama döneminde salgılanan hormonlar baskılanmadığı sürece Premenstruel Sendromu ortaya çıkmaktadır. Tüm bu süreç içerisinde kalsiyum ve magnezyumun eksilmesinin fiziksel bulguları ortaya çıkardığı düşünülüyor. Aynı zamanda hali hazırda stres altında olan kadınların bu süreci daha ağır atlatıyor olması stres hormonlarının da Premenstruel Sendromunu tetiklediğini göstermektedir.

Kültüre Bağlı Premenstruel Sendrom

Araştırmalar doğrultusunda farklı kültürlerdeki kadınların bu dönemi de farklı atlattıkları yönünde. Örneğin batı kültüründe yetişen katınlar psikolojik olarak bu sendromu yaşarken Uzakdoğu’lu kadınlar genellikle yaşadıkları ağrılardan şikayet etmektedir. Hatta bu her iki durumda kadınların iş hayatını bile etkileyerek özgüvenin yitirilmesine de sebep olmaktadır.

Fiziksel Premenstruel Sendrom Belirtileri

Aslında bu belirtilen genel olarak tüm kadınlarda aynıdır. Kasık ve rahim bölgesinde kasılmalar ve hafif ağrı ile fiziksel belirtiler ortaya çıkar. Bazı kadınların yüz ve sırt bölgesinde sivilce problemi oluşur. Aynı zamanda göğüslerde meydana gelen hassasiyet durumu da en sık yaşanan şikayetler arasındadır. Yine bağışıklık sistemindeki farklılıklar ki bu bazı kadınlarda kabızlık sorununu ortaya çıkarırken bazı kadınlarda ishal durumu söz konusu olabilir. Ciltteki ve saçtaki dökülmeler, çarpıntı, mide bulantısı, baş ağrısı, nefes darlığı, geçici kilo artışı da genel olarak görülen fiziki belirtilerdir. Bu belirtiler çoğunlukla adet döngüsüne bir hafta kala başlar ve adet bitimi ile son bulur.

Psikolojik Premenstruel Sendrom Belirtileri

Psikolojik Premenstruel Sendromu en sık karşılaşılan problemler arasındadır. Özellikle aşırı duygu yüklü ve endişeli olmak psikolojik Premenstruel Sendromunun başlıca özelliklerindendir. Buna bağlı olarak sinir ve ağlama nöbetleri, konsantre bozuklukları, unutkanlık gibi durumlar da bu dönemde ortaya çıkan bulgular arasındadır. Sürekli gerginlik haline de Premenstrüel Disforik Bozukluk adı verilmektedir. Aslında yatıştırıcı yağ, bitki çayı ya da ilaçlar uygulanarak hafifletilse de bu süreçler ile ilgili kesin bir tedavi yöntemi yoktur.

Premenstruel Sendromunun Kolay Atlatılabilmesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Sıcak su torbalarının ve yün çorapların etkisi elbette göz ardı edilemez. Ancak bunların yanında uygulanabilecek birkaç yol da bu sürecin daha hafif atlatılmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle azar azar ancak çok yemek yemek fiziki ağrıların azaltılmasında büyük yardımcıdır. Adet dönemi öncesi kırmızı et, meyve ve sebze, donmuş gıdalar ve şekerlemeler tüketmenin bu süreci daha hafif atlatmada yardımcı olduğu da kanıtlanmıştır. Aynı zamanda sigara ve alkol tüketiminin bu dönemde de devam etmesi şikayetlerin artmasına sebep olmuştur. Premenstruel Sendromunun daha hafif geçirilmesi için bir diğer yöntem de harekettir. Her gün yapılacak birkaç saatlik yürüyüş, koşu ya da spor bu sendromun sebep olduğu şikayetlerdeki azalmaya sebep olacaktır. Adet döneminden önce de yapılabilecek hafif mekik hareketleri yine ağrı şikayetinin azalmasını sağlayacaktır. Ağır depresyon süreçleri ile ilgili olarak da ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.