Probiyotik Nedir? Nelerde Bulunur?

Probiyotikler, vücudumuzu ve bağışıklık sistemimizi zararlı mikro organizmalara karşı koruyan, sindirim sisteminin düzenli şekilde çalışmasını sağlayan canlı ve yararlı bakterilerdir. İnsanların bağırsaklarında pek çok bakteri ve mikro organizma bulunmaktadır. Bu mikro organizmaların birçoğu yararlı bakteriler yani probiyotikler birçoğu da zararlı bakterilerdir. Zararlı bakteriler vücudun işleyişine zarar verir ve hastalıklara zemin hazırlar. Probiyotikler bu zararlı bakteriler ile savaşarak vücudumuzu hastalıklara karşı korur ve dinç tutar.

Anne karnındaki bebeklerde probiyotik bakteriler bulunmamaktadır. Doğumdan itibaren anne sütü ile beslenen bebeklerin vücudunda probiyotik florası oluşumu başlar ve bağırsak sistemlerine yerleşir. Anne sütüne devam edilmesi ile birlikte bağırsakta oluşan probiyotik florası korunmuş olacaktır. Yetişkin bireylerde ise probiyotik canlılar kalın bağırsakta bulunurlar. Alınan yiyecekler ve besin destekleri ile kalın bağırsaktaki probiyotik miktarının arttırılması mümkündür.

Probiyotiklerin görevi bağırsaklardaki yararlı bakterilerinin sayısını arttırarak zararlı bakterilerin sayısını azaltmaktır. Bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilerin korunmasına yardımcı olur. Bağırsaklarda antimikrobiyal bileşikler üreterek bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. gündelik yaşantımızda kullandığımız antibiyotik ilaçlar, yaşadığımız stres ve kaygı durumları, yaşlılık etkileri gibi nedenler vücudumuzdaki zararlı bakterilerin üremesini tetiklemektedir. Probiyotik desteğinin sağlanması bu sorunlar ile mücadele etmemizi kolaylaştırır. Aşırı antibiyotik kullanımı ishale yol açar. Probiyotikler bu durumu ortadan kaldırır. Aynı zamanda probiyotikler enfeksiyona bağlı veya bağırsak rahatsızlıklarına bağlı olarak gelişen ishal ve diğer sindirim sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde de önemli rol oynar. Vücut için gerekli olan yararlı bakterileri sağlamak amacıyla probiyotikler sağlık açısından oldukça etkili ve faydalıdır.

Günlük yaşantımızda tercih ettiğimiz besin döngüsü bağırsak sağlığı ve sindirim sistemini de etkilemektedir. Sindirim sistemine en çok fayda sağlayan bakteriler olan probiyotikler yediğimiz besinlerin içerisinde de bulunmaktadır. Eğer sindirim problemleri yaşanıyorsa besin döngüsü düzene sokulmalı ve bu besinler ile beslenerek vücut doğal bir şekilde iyileştirilmelidir. İçerisinde en fazla probiyotik barındıran besinler sebze, meyve ve tahıl grubudur. Sağlıklı bir yaşamın temelini oluşturan bu besin zinciri probiyotik bakımından en zengin gruptur. Bunlar dışında probiyotik içeren besinler de mevcuttur.

Yoğurt, her bakımdan vücudumuza sağlıklı olduğu gibi probiyotik bakımından da zengin bir besindir. Ancak hazır yoğurtlarda bulunan probiyotikler evde hazırlanan yoğurda oranla çok daha azdır. Yoğurt içerdiği faydalı bakteriler sayesinde sindirim sistemini korumaya yardımcı olmaktadır. Zararlı bakterileri yok ederek yerlerine faydalı bakterilerin gelmesini sağlar. Ayran da yoğurt temelli olduğu için aynı etkilere sahiptir. Diğer bir probiyotik kaynağı ise kefirdir. Kefir de yine aynı şekilde evde hazırlandığında probiyotik açısından çok daha zengin olacaktır. İçerisinde bulunan faydalı bakteriler sindirim sistemini harekete geçirerek bağırsaklarda oluşan problemlerin önlenmesine yardımcı olur. Peynir de probiyotik bakımından zengin olan besinlerden biridir. Süt ürünü olması, doğal ve hem kalsiyum hem de yararlı mikroorganizmalar açısından zengin olması vücut sağlığı, bağışıklık sistemi ve sindirim sistemi üzerinde oldukça güçlü faydalar sağlamaktadır.

Şaşırtıcı gelebilir ancak evimizde kendi kurduğumuz turşular da probiyotik bakımından zengindir. Günlük yaşamda turşu tüketmeniz de sindirim problemleri açısından size fayda sağlayacaktır. Bağırsaklarda biriken zararlı bakterilerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Keçi sütü bir başka probiyotik besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Keçi sütü içinde bulunan yararlı bakteriler vücudun enerji depolamasına ve sindirim sisteminde görülen sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır. Bitter çikolata şaşırtıcı bir şekilde süt ürünlerinden 2 kat daha fazla probiyotik içermektedir. Bir parça bitter çikolata yemeniz sindirim sisteminizi düzenlemeye destek olur.

Beslenme şekliniz düzenli olarak bu besinlerden oluşuyorsa ve özellikle sebze ve meyve tüketiminiz ağırlıklıysa probiyotik desteği almanıza gerek yoktur. İhtiyacınız olan tüm probiyotikleri vücudunuz bu besinlerden ayrıştıracak ve sindirim sisteminize yerleştirecektir.