Sağlık

Psikolojik Çöküntünün Tedavisi Nelerdir?

Bir rahatsızlıkta iyileşme ya da birden vefatla gerçekleşen aniden meydana gelen farklılık kriz tehlikeyle neticelenebilecek birden gergin olma durumu, sinir krizi. Doğal bir süreçte birden bire var olan ayrılık, reddedilme durumu, buhran iletilerine karşın şahsın kendine olan öz güveni kaybetmesi, karamsarlığın ve umudun yitirilmesiyle meydana gelen psikolojik çöküntünün tedavisi nelerdir?  Sorusunun yanıtı şu şekildedir.

Ruhsal Çöküntü İyileştirmesi

Suyun dip kısmına çökmüş olan şeyler gibi enkaz kalıntı çoğunluğa dair alım gücünün yok olması, iş yapma gücünün düşmesi, yaşamdan bezme, bitkinlik gibi nedenlerden ötürü meydana gelen satın alma gücünün azalması nedeniyle meydana gelen iktisadi hal ortaya çıkan bunalım, depresyon kriz ve çökme neticesinde yaşanan bitiş. Aklınıza güzel görüntüler getirin, bir ormanda koşan hayvanlar, çiçek dolu bir tarla veya gülümseyen çocuklar, kokular, renkler, müzik. Tüm bu güzellikleri yaşam size karşılık beklemeden sunmaktadır. Sizi korkutma olan ve ruhunuzu karartan unsurları yok edin. Gerektiğinde sizi çok etkileyen hadiseler ile baş edebilecek kadar akıllı olduğunuzu unutmayın.

Ruhsal Çöküntü İle Nasıl Baş Edilir?

Korkularınız mı var? Kararlı ve bilhassa cesaret gösterdiğiniz bir zamanı düşünün. Gerekirse kendinizi çok büyük bir işler başarıyormuş gibi düşleyin. Birine nefret mi besliyorsunuz? Nefret beslediğiniz kişi için daha ılımlı düşünmeye gayret edin. Bu kişi ile bağınızın güzel olduğunu düşleyin. Bunu yapamıyorsanız unutun gitsin. Ailesel sorunlarınız mı var? Sizi zamanında mutlu etmiş olan güzel yaşanmışlıkları anımsayın. İkili münasebetlerde bütün iyi tarafları, karşılıklı anlayış ve sizi mutlu eden başka konuları düşleyin. Beyaz perde de çok güzel bir aşk sahnesi paylaştığınızı düşleyin. Kimi, evli çiftler arasındaki pembe bulutlar dahi kara görülebilmektedir. Sizin iyimser haliniz bu kara bulutlardan kurtulmanıza destek olacaktır.