Bakım

Pürüzsüz ve Parlak Bir Cilt İçin

Pürüzsüz ve Parlak Bir Cilt İçin yapmanız gerekenler nelerdir? Pürüzsüz ve Parlak Bir Cilt İçin Temiz ve pürüzsüz bir cilde kim sahip olmak istemez ki? Her insan sağlıklı ve tertemiz bir yüzü ister. Fakat gerek yoğun iş tempoları gerek havanın kirliliği gerekse de beslenme koşullarından dolayı cildimiz yorulur ve kendini bırakır. Bunları engellemek için önce sorunu durdurmalı ardından cildi temizlemeliyiz. Peki, bu sorunlar ve çözümleri nelerdir? Bunlara bir göz atalım;

Kirli Hava ve İş Ortamı İnsan yüzü hassastır ver kirlere karşı çabuk reaksiyon gösterebilir. Sokaktayken egzoz gazları havada bulunan kirler yüzümüze nüfuz eder ve yıpratır. Buna önlem olarak yanımızda mutlaka ıslak mendiller ve nemlendiriciler kullanmalıyız. Ayrıca evden dışarı çıkmadan yüzümüzü sabunla yıkamalıyız. Akşam işten eve dönünce de tekrar yüzümüzü yıkamalıyız. Burada dikkat edilecek en önemli unsur ılık ve sıcak değil buz gibi soğuk su ile yıkamak ve duşta da ılık suyla yıkanılmalıdır. Bunun nedeni soğuk suyun yüz ve vücut kaslarını tetiklemesi ve hücreleri yenilemesidir.

Beslenme Alışkanlığı

Beslenmek hayatımız ve vücudumuz için vazgeçilmez bir unsurdur. Tabi ki bunun yanında doğru ve düzenli beslenmek de oldukça önem arz etmektedir. Ne yediğiniz, nasıl yiyeceğiniz ve ne kadar yiyeceğiniz hem sağlık açısından hem de vücut sağlığınız açısından gerçekten önemlidir. Öncelikle yemek alışkanlığına sahip olmak gerekir yani bir gün sağlıklı beslenip ertesi gün aksi besinler tüketmek kesinlikle vücut için risklidir. Vücudun alıştığı besinlerle hayatı sürdürmek oldukça önemlidir. Bunun için tabi ki de sadece hazır yemekler, şekerli besinler, yağlı besinler ve unlu mamulleri fazlaca tüketmek yerine her yemeğin yanında bolca yeşillik yemek, yemek sonrası meyve yemek daha sağlıklı olur. Bunlara dikkat edilince fark gözle görülebilir hale gelecektir. Bunları yapınca elbette yanında ek olarak kürler ve karışımlar yapabilirsiniz.

Güzel Ciltler İçin Bazı Etkili Karışımlar

Sabah uyandığınızda yüzünüzü yıkayınız ve kesinlikle sıcak ve ılık suyla değil soğuk hatta buz gibi suyla yıkayınız. Bu, sizin cildinizdeki gözenekleri mutlaka açacağından yıkadıktan 3 dakika sonra bal ve limonu karıştırın, içine yumurta akı koyun, ayrıca gül suyu da koyabilirsiniz. Bu karışımı yüzünüze masaj yaparak uygulayın ve farkı birkaç gün içinde mutlaka görebilirsiniz. Bunları yaparken yapmamanız gereken şeylerde vardır.

Neler Yapmamalıyız?

  • Sigara, kahve, alkolü sık kullanmaktan kaçının.
  • Abur cuburlardan oldukça uzak durun.
  • Bir anda ekmek, makarna, pilava yüklenmeyin.
  • Gaz ve kafein içeren her tür içecekten uzak durmaya çalışın.
  • Cips, baharatlı ve kavrulmuş kuru yemişler sivilceleri tetikler.
  • Yüzünüzü yağlı bırakmayın.
  • Şampuanı saçınız hariç bir yerinize değmesine izin vermeyin.