Rahim Ağzı Yara Yakma Tedavisi

Rahim ağzında yara jinekolojik muayenelerde çok sık görülen bir problemdir. Tıbbi olarak servikal erozyon diye tanımlanır. Servisitin kelime anlamı rahim ağzı enfeksiyonudur. Rahim ağzında yara rahmi kaplayan kanalların endoservikal hücrelerin dışarı transformasyon alanına doğru yayılmasıdır. Bu yayılan hücreler daha çok kanlandığı için kırmızı renkli görünür. Peki, Rahim Ağzı Yara Yakma Tedavisi nasıl yapılır?

Rahim Ağzı Yarasının Sebebi Nedir?

Yaranın tam olarak sebebi bilinmemektedir. En sık olarak bilinen sebep enfeksiyonlardır. Klamidya, gonore, trikomonoz gibi enfeksiyonlar tedavi edilmezse yaraya dönüşmektedir. Cinsel ilişki, hormonal değişiklikler, bazı kimyasal faktörler, sık vajinal duş gibi sebepler de rahim ağzında yara oluşmasına neden olur.

Rahim Ağzı Yarasının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yaranın antimikrobal ilaç ile tedavisi mümkün değildir. Tedavinin amacı enfekte olup değişime uğrayan dokuyu ortadan kaldırarak o bölgenin tekrar normal rahim ağzı epiteli ile kaplanmasına olanak sağlar.

Rahim Ağzı Yara Yakma Tedavisi Nedir?

Rahim ağzı yara yakma tedavisi en yaygın olarak kullanılan yöntemler arasındadır. Elektrokoter olarak isimlendirilen bir cohaz ve elektrik yardımı ile rahim ağzında yara olan kısıma ışınsal ısı verilerek yakılır. Ortama işlem 5 dakika sürmektedir. Yakılan kısım 1 2 ay içerisinde iyileşerek yerini normal epitel düzeye bırakır. Hasta işlem sırasında nadiren acı hisseder. Anestezi uygulanmasına gerek yoktur. Muayenehane şartlarında rahatlıkla uygulanabilen bir işlemdir. İşlem sonrası ilaç kullanılması, havuza denize girmek ve 1 ay süreyle cinsel ilişki yasaktır. Yakma işlemi sonrası ilk ay kadınlarda kanlı veya sulu berrak akıntı olabilmektedir. Ara ara kanama gibi şikâyetler olabilmektedir. Özellikle doğum yapmamış kadınlarda rahim kanalında daralma yapabilmektedir. Bu sebepten dolayı pek tercih edilmemelidir. Rahim ağzı yara yakma tedavisinin başarı oranı %80-90’dır.