Rahim Ağzında Yara

Rahim Ağzında Yara: Rahim ağzı dokunun iltihaplanması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.Rahim ağzında oluşan yaralar genelde enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkar ancak bazı durumlarda yaşanan travma sonucunda da ortaya çıkabilir. Vajinal akıntı ve kaşık ağrısı ile beraber ortaya çıkan bu rahatsızlık belirtileri birçok hastalıkla aynı belirleri taşıdığı için çoğu insan kendi kendine tanı koyamaz. Sıklıkla bir jinekolog tarafından muayene edildiğinde farkedilir.

Rahim Ağzı Yaralarının Belirtileri

Rahim ağzı yaraları genellikle adet döneminin bitiminde ki dönemde vajinal akıntıyla beraber ortaya çıkar. Vajinal akıntı dışındaki belirtiler ise vajinada yanma, kaşıntı, adet dışındaki kanamalar, idrar yaparken yanma, ilişki esnasında yanma ve bel ağrısıdır. İlerlemeyen yaralar da bu belirtiler ortaya çıkmayabilir ancak hastalık ilerledikçe kötü kokulu akıntı olarak belirti verebilir.

İlerlemiş ve tedavi edilmeyen Rahim ağzı yaraları ilişki esnasında spermlerin rahme ulaşmasını engelleyerek kısırlığa yol açar. Rahim ağzında yara varken hamile kalsanız bile erken doğum ve düşük yapma riskiniz fazladır.

Rahim Ağzında Oluşan Yaralar İçin Tanı Nasıl Konur

Smear Testi

Rahim ağzı enfeksoyonlarında ve rahim ağzı kanserinde tanı konulabilmesi için kullanılan yöntemdir. Smear herhangi bir sorun olmasa bile her kadının yılda bir defa yapması gereken basit ve ağrısız şekilde yapılan çok önemli bir testtir. Rahim ağzından biraz sıvı alınarak bir cam üzerine konularak patolojik incelemeyle sonuçlanır.

Servikal Biopsi

Rahim ağzı yarası ilerlemiş ve normal görünmüyorsa lokal anestezi ile birlikte rahimde parça alınıp patolojik inceleme yapılmasıdır.

Rahim Ağzı Yaralarının Nedenleri

Rahim ağzı yaralarına tam olarak tanı konulabilmesi için altta yatan sebebin kesin olarak belirlenmesi gerekir. Yara tahriş eden bir maddeden kaynaklanıyorsa ürün kullanmayı bırakmak yaranın iyileşmesini hızlandırır. Eğer yara enfeksiyona bağlı oluşuyorsa anbiyotik tedavisi yararlı olabilir.

Rahim Ağzı Yara Tedaviler Nasıl Yapılır

  • Koterizasyon
  • Kriyoterapi
  • Lazer

Rahim Ağzı Yaralarından Korunmak İçin

  • Yabancı kişilerle kesinlikle ilişkiye girmeyiniz,
  • Vajinal akıntı olduğunda tedaviyi ertelemeyeniz,
  • Tuvalet sonrası temizliği arkadan öne doğru yapmayınız,
  • Deodorant, kokulu tampon ve pudra gibi ürünleri kesinlikle kullanmayınız,
  • Herhangi bir sorun olmasa bile yılda bir kez smear testine girmeyi ihmal etmeyiniz.