Rahim Alınması Ameliyatı

Günümüzde bazı kadın hastalıkları cerrahi müdahale gerektirmektedir bunlardan bir tanesi histerektomi yani rahim alınması ameliyatı olarak bilinir. Ancak büyük ve önem taşıyan bir cerrahi müdahale olduğu için bu yönteme başvurmadan önce Doktorunuz diğer tedavi şekillerine yönlendirebilir.

Histerektomi

Rahmin ameliyat ile çıkarılması olarak uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Kadın hastalıkları ve doğum denildiği zaman akla gelen ve en çok uygulanan ameliyatlardan biridir.

Histerektomi Çeşitleri

Ameliyat kişinin rahatsızlık boyutuna göre ameliyata neden olan hastalığı ve doktorun tedavi seçimine göre farklı çeşitlerde yapılmaktadır. Alt karın bölgesinde rahme ulaşmak için bir kesi yapılır. Rahmin büyüklüğü ve ameliyatın yapılma nedeni kesinin yatay veya dikey pozisyonda olacağını belirler. Karından yaklaşım diğer uygulama tiplerine göre uzun bir iyileşme zamanı gerektirir. Vagen yolu ile rahmin çıkartılması bu rahatsızlık için kullanılan diğer bir yöntemdir. Bu yöntemde Karın bölgesinde kesi yapılmaz. Kesi vagen içinde olduğu için iyileşme zamanı daha kısadır. Bir diğer yöntem ise laparoskopik histerektomi uygulamasıdır. Ameliyatın kısmen veya tamamının lalaparoskop aleti ile yapılmasıdır. Bu müdahalede hastanın iyileşme süresi diğer müdahalelere göre oldukça kısadır.

Ameliyat Öncesi Yapılacaklar

Her ameliyatta olduğu gibi öncelikle kan, idrar, film gibi bazı tetkikler istenecektir. Ayrıca hazırlık için rahimden parça alınabilir. Ameliyattan bir gün önce veya sabah lavman yapılması istenilenilebilir. Enfeksiyon riskine karşı antibiyotik yapılır. Ameliyat sırası ve sonrasında sıvı verilebilmesi için damar yolu ile plastik iğne takılır. Rahat olabilmeniz için durumunuza göre uyuyarak ya da belden anestezi yapılarak ameliyat sürdürülebilir.

Riskler ve İyileşme

Rahmi ameliyat ile alınan hastalar birkaç gün hastanede gözlem altında kalırlar. Hastanede kalma süresi ameliyat tipine veya ameliyat esnasında yaşanan Herhangi bir problem varsa buna göre değişebilir. Her ameliyatta olduğu gibi bu müdahalede de bazı riskler gözlemlenebilir. Enfeksiyon, ameliyat sırasında veya sonrasında kanama, anestezi problemleri ve en kötüsü ölüm gibi riskler göz önünde bulundurulmalıdır.