Kadınca Sağlık

Rahim Anomalileri

Tıpta Uterus olarak bilinen normal rahim şeklinden farklı olan rahimlere rahim anomalileri denir. Altı çeşidi bulunan bu rahim anomalileri hamilelik döneminde sıkıntı yaratabilmektedir.

Rahim Anomalileri Çeşitleri

Aganezi: (rahim yokluğu) Bu grupta olan bayanların rahimleri çok az gelişmiş ya da hiç yoktur. Vajinanın normal, kısa ya da küçük olma olasılığı olurken rahim ağzı ya çok az gelişim gösterir ya da hiç bulunmaz. Bu kişilerde yumurtalıklar görevini yerine getirebilirken bebeğin gelişimini sağlayacak bir rahim olmadığı için anne olma imkânları bulunmaz.

Hipoplazik: (küçük rahim) Bu çeşitte rahim az gelişmiş olduğu için rahim çok küçüktür. Bu şeklide gebelik mümkün değildir. Bu şekilde bir hamilelik söz konusu olduğunda düşük riski çok yüksektir.

Unikornus: (yarım rahim) Rahmin bir tarafı normal gelişim gösterirken diğer tarafı ise daha az gelişir. Hamilelik üzerinde en çok etkisi olan bir çeşittir. Rahim içi muz şeklinde olur ve bu durumda düşük riski çok yüksek olur.

Didelfis: (çift rahim) Rahim ve rahim ağzı çifttir. Rahimde bulunan iki kanalın birbiri ile bir araya gelememesinden dolayı iki rahim oluşur. İki rahmin yanında iki tane de tüp oluşur. Bu kişilerin cerrahi müdahale ile rahimlerinin birleşmesi mümkün olur. Bu çeşitte kısırlık durumu artar. Üç hamileliğin birinin düşük ile sonlanmasına ya da bebeğin prematüre doğmasına neden olur.

Bikornis: ( Rahim kalp şeklinde ve rahim içinde iki boşluk olan bir çeşittir. Hamilelik ile ilgili bir sorun teşkil etmez. Hamilelik oluşum ve gelişiminde problem yaratmaz.

Septuz: (rahimde perde) İç kısımda iki kanalın bir araya gelişlerinde birbirlerine yapışması durumudur. İki kanalın birbirine yapışmasından dolayı ortada kalan bölüm kaybolur. Tabaka ile rahmi ikiye bölen bir perdedir. Bu çeşit bir rahme sahip olan kişilerde hamileliğin kaybı %80 oranındadır.

Arkuat: Çengel rahim olarak adlandırılır. Bu rahim şekline sahip kişilerde bir rahim içi ve bir rahim bulunur. Bu çeşit rahimde hamilelik normal zamanda sonlanır. Bir problem yaratmaz.