Rahim Hastalıkları Tedavi Yöntemleri

Rahim kanseri, rahim ağzı kanseri, yumurtalık kistleri, endometriozis, miyomlar ve rahim sarkması gibi farklı hastalıklar rahim hastalıkları oluşturur. Uzmanlar her hastalıkta olduğu gibi erken tanı ve erken teşhisin önemini vurgularken rutin kontrollerin önemini de söylüyorlar. Kadınların aktif cinsel yaşamları olsun veya olmasın muhakkak yaptırmaları gereken kontroller ise Rahim Hastalıkları Tedavi Yöntemleri için büyük önem taşıyor.

Rahim Hastalıkları Nelerdir?

Rahimi yerinde tutan kas ve bağların zamanla zayıflamasıyla oluşan rahim sarkması kadınlarda genellikle doğumlardan sonra görülen ciddi bir hastalıktır. Fazla kilolu kişiler, çoklu doğum yapanlar olanlar ve ağır yük kaldıranlarda daha şiddetli olarak yaşanan bu hastalıkta jinekolojik muayene teşhis için gereklidir. Kadınlarda görülen rahim hastalıklarından bir diğeri de östrojen hormonu kaynaklı gelişen miyomlardır. Rahimdeki iyi huylu tümörler olarak bilinirken nadiren bazıları kanser dokusunu oluşturabilir. Genelde mesaneye bası yaparak sık sık idrara çıkma, kabızlık ve ağrı gibi şikayetleri oluşturan bir hastalıktır.

Rahim hastalıkları arasında en çok dikkat edilmesi gereken rahim kanseridir. 50 – 65 yaş arası kadınlarda görülen kanser türüdür. Menopoza girerken östrojen hormonu, progesteron hormonu ile dengelenmediğinde bu kanseri riski daha da artar. Geç menopoza girme, polikistik over sendromu, kısırlık, sigara kullanımı, kilo fazlalığı nedenler arasında yer alır. Anormal adet kanamalarıyla kendini gösteren bu hastalıkta, jinekolojik muayene ve testler sonucunda teşhis koyulabilir.

Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Doktorunuz öncelikle rutin kontrollerde veya şikayetlerinize bağlı olarak bir jinekolojik muayene ile smear testi mutlaka yapacaktır. Eğer kanser veya kitle şüphesi oluşursa da rahim içinden biyopsi alınarak patolojik incelemeye gönderilecektir. Bu işlemler ise kısa süren ve ağrısız işlemlerdir. Ayrıca doktorunuz sizden çeşitli kan ve idrar tahlilleri, ultrason incelemeleri ve akciğer filmleri de isteyebilir. Yapılan tetkiklere göre teşhis belirleyen doktorunuz hastalığınıza yönelik uygun tedaviyi uygulayacaktır. Önemli olan erken teşhis ve erken tedavinin yapılmasıdır.

Rahim Hastalıklarının En Büyük Sebepleri?

Rahim hastalıklarının pek sebebi bilinmemektedir. Fakat en büyük nedenlerinden bir tanesi östrojen artışı olarak belirlenmiştir. Östrojen artışına sebep olan şeyler ise; hamilelikte, hamilelik hapı kullanımı, menopoz tedavisi gibi şeyler östrojen artışına sebep olmaktadır. Östrojen artışı da rahim hastalıklarına yol açmaktadır. 20 yaşından küçük kızlarda bu durum daha az görülmektedir. Bu östrojenler, menopoz döneminden sonra yavaş yavaş küçülür.

Rahim Hastalıkları Neye Yol Açar?

Eğer rahim hastalıklarına dikkat edilmezse, pek önemsenmezse ileride daha büyük sorunlara yol açabilir. Kadınların bu hastalıklara oldukça çok dikkat etmesi gerekir. Bu hastalıkların tanısının hemen yapılması gerekir. Kadınlar belirtileri hissettiği anda jinekologa başvurmalıdır.  Uzun süre bu hastalıklara müdahale edilmez ise doğurganlık durabilir. Hatta rahim kanserine yakalanma riskiniz %90 armış olur. Bu hastalıkların daha fazla ilerlememesi için hemen doktora başvurmanız önerilir.

Doğal Tedavi Yöntemi Mevcut mudur?

Rahim hastalıklarında doğal tedavi pek mümkün olmasa da birkaç yöntem bulunmaktadır. Regl döneminde ağrıyı azaltmak için veya adet düzensizliği için bayanlar, kantaron, papatya ve testere tohumunu kullanırlar. Civanperçemi ve kantaron bitkileri çok faydalıdır. Hormon dengesizliği için ise günde 2 bardak ökse otundan yapılan çayı içmelisiniz