Kadınca Sağlık

Rahim Sarkması

Yaşamsal bir sorun olmamasına rağmen hayat kalitesini olumsuz etkileyen rahim sarkması, rahmi karın içinde sabit tutan kasların esnemesi ile oluşur. Rahmin ardından idrar torbasının ve kalın bağırsağın son kısmında da sarkma meydana gelebilir.

Rahim Sarkmasının Belirtileri

Kasık bölgesinde ağrı, sık idrara çıkma, cinsel isteğin kaybolması, cinsel ilişki sırasında ağrı, vajinadan sarkan bir parçanın ele gelmesi, idrar ve gaz kaçırma, sarkmaya bağlı kanama rahim sarkmasının belirtileri arasındadır. İlerleyen yaş, çok sayıda ve zorlu doğum gibi nedenlerle genital bölge organlarının bağlı bulunduğu bağlar tutma kabiliyetlerini yitirir. Rahim sarkması, normal doğum yapmış kadınlarda sezaryen ile doğum yapmış kadınlara oranla daha fazla görülür.

Rahim Sarkmasının Teşhisi Nasıl Konur?

Genital bölgede dolgunluk hissi, idrar kaçırma problemleri yaşayan kadınlarda jinekolojik muayene ile teşhis konulur. Rahim sarkması problemi kimi zaman hiç bir şikâyet yokken de rutin kontrollerde teşhis edilebilir. Menopoz döneminde kullanılan hormonların da bağları gevşettiği düşünülmektedir.

Rahim Sarkması Tedavisi

Rahim sarkması tedavisi planlanırken hastanın yaşı, hastalığın derecesi, kadının ilerleyen zamanlarda çocuk doğurmak isteyip istemeyeceği, hastanın sağlık durumuna göre planlanır. Hastalığın ileri aşaması olan üçüncü ve dördüncü seviyelerde cerrahi operasyon şarttır. Cerrahi müdahale de vajina daraltılır. Rahim sarkması operasyonu geçirmiş kadınların gebe kalmaları durumunda sezaryen ile doğum yapmaları gerekmektedir. Hasta ameliyattan kısa bir sonra günlük işlerine dönebilmektedir ancak tam iyileşme dört-altı hafta içinde tamamlanır. Rahim sarkmasının başlangıç evrelerinde ise kegel egzersizleri önerilmektedir. Hastalığın beş yıl içinde tekrar etme ihtimali bulunabilmektedir.

Rahim Sarkması Tedavi Edilmezse

Tedavi edilmeyen hastalık, hastanın yaşam kalitesini düşürür, oturma kalkma gibi gündelik sıradan hareketleri yapamaz hale getirebilir. Rahim sarkması oluşmaması için aşırı kilo almaktan kaçınmak, düzenli kegel egzersizi yapmak, sigara içmemek, sağlıklı yaşamak gibi önlemler alabilirsiniz.