Diyet & Fitness

Reformer Pilates Nedir?

Son zamanlarda oldukça meşhur olan reformer pilates mat tabanlı pilatesten farklı olarak reformer adı verilen bir alet yardımıyla yapılmaktadır. Reformer aleti pilatesi bize kazandıran Joseph Pilates tarafından icat edilmiştir. Alet, üzerinde düz bir platform bulunan ve çerçeve içindeki tekerlekler üzerinde ilerleyen bir yapıya sahiptir. Taşıyıcı, Taşıyıcılar çerçeve boyunca itildiğinde veya çekildiğinde reformer aleti üzerinde bulunan yaylar farklı direnç seviyeleri sunmaktadır. Reformerin ucunda ayak çubuğu olarak adlandırılan ayarlanabilir bir kısım bulunmaktadır. Reformerin ayrıca çerçevenin üst ucuna yerleştirilmiş olan uzun kayışları bulunmaktadır. Mekanizmayı hareket ettirmek için bacaklar veya kollar ile çekilebilmektedir. Vücut ağırlığı ve yayların direnci, taşımayı daha fazla veya daha zor hareket ettirmeye yaramaktadır. Tüm parçalar farklı vücut yapılarına ve farklı kilolara göre ayarlanabilmektedir.

Reformerin en iyi yönü ise bir alet olmasına karşın çok yönlü olarak kullanılabilmesidir. Egzersizler oturarak veya ayakta durarak, kayışları çekerek, ayak çubuğunu iterek, omuz bloklarına oturtularak, baş aşağı pozisyonlar yaparak, yana doğru esneyerek  yapılabilmektedir. Pilates yapan kişiler tek bir alet ile diledikleri her egzersizi farklı aletlere ihtiyaç duymadan gerçekleştirebilmektedir.

Reformer pilates en basit şekli ile kaybettiğiniz kas gücünü size yeniden kazandırabilmekte, vücudunuzun zinde kalmasını sağlayabilmekte ve vücudunuzun esnemesine ve güçlenmesine katkı sağlayabilmektedir. REformer pilates yapmadan önce önemli olan noktalardan biri doğru nefes alışverişidir. Her ne yöntemle olursa olsun pilatesin doğası ancak doğru bir nefes kontrolü sağlandığında etkisini göstermektedir. Bu nedenle reformer pilatese başlamadan önce nefes egzersizlerinin doğru ve kontrollü bir şekilde sağlanması önemlidir. Bunun için reformer pilates eğitmeninizden yardım alabilir veya nefes egzersizlerinizi evde kendi kendinize var olan eğitimler ile yapabilir ve geliştirebilirsiniz. Doğru bir nefes alışverişi reformer pilates yaparken size çok daha kolaylık sağlayacak ve sahip olmak istediğiniz güce ve bedene çok daha hızlı bir şekilde ulaşmanıza katkı sağlayacaktır.

REformer pilatese başlamadan önce yapılması gereken diğer bir önemli adım ise karın kaslarınızı nasıl çalıştırmanız gerektiğidir. Pilates, vücudun sıkılaşmasını temel alır. Bu amaç için kasların doğru kullanımın sağlanması gerekmektedir. Karın kasları bu kullanımın başında gelir ve tüm pilates egzersiz süresi boyunca karın kasları faaliyet gösterir. Bunu sağlayabilmek için karın kaslarının düzgün kullanılması gerekir. Doğru kullanım şeklini de yine eğitmeninize danışarak öğrenebilirsiniz.

Reformer pilates hem kas gelişiminizi desteklemekte hem de mental olarak bedeninizi rahatlatmaktadır. Reformer pilates aleti ile 100’den fazla egzersizi yapabilmeniz mümkündür. bu egzersiz türleri hem mental sağlığınızı destekler hem de kaslarınızın biçimli bir şekilde gelişmesine katkı sağlar. Reformer pilates içerisinde pek çok pilates tekniği barındırmaktadır. Reformer aleti yer çekimi etkisinin meydan okuduğu egzersizleri yapabilmenizi sağlar. Reformer aletinin tasarımı baş aşağı durabilme gibi pek çok pilates egzersizini yapabilmenizi sağlamaktadır. Pilateste genellikle egzersizlerin yükü beden üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu durum reformer pilates ile ortadan kaldırılmaktadırç Egzersizler sırasında ekstra olarak vücudunuza binen yükü kendi üzerinde toplayarak rahat bir pilates deneyimi sağlar. Reformer pilates genel olarak pelvik kasların ve alt karın kaslarının çalıştırılması üzerine yoğunlaşmaktadır. Yapılan egzersizlerde sarkık karın bölgesinden kısa zamanda kurtulabilmeniz mümkündür. Yanlış duruş bozuklukları reformer pilates ile giderilebilmektedir. Reformer pilates omurgayı destekleyen kasların güçlenmesini sağlar. Bu sayede duruş bozuklukları giderilmektedir. Duruş bozukluğuna bağlı olarak gelişen bel ve boyun fıtığı gibi sağlık sorunlarının da önüne geçer. Pilates egzersizleri sırasında oluşan kas gerginlikleri ve kas ağrıları egzersiz süresince alınan doğru nefes ile giderilmektedir. Aynı zamanda doğru nefes mental olarak yenilenmenize de destek olur.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.