Regl Ağrısına İyi Gelen Besinler

Regl, her normal kadının biyolojisidir. Kadın olmanın en temel fiziksel görünümüdür. En kolay haliyle regl olmak demek, vücudun ihtiyacı olmayan kirli kanı dışarı atma şeklidir. Rahimden gelen bu kan, vücutta bebeğin geliştiği bölgedir. Her ay rahim astarı kalınlaşmaktadır. Buda kadının gebelik dönemi için yapılan hazırlıktır. Her genç kız, kanaması olduğunda vücudundan az bir oranda kanla birlikte gereksiz dokuyu atmaktadır. Yumurtada döllenme olmazsa, astar vücuttan vajina ile atılmaktadır. Buna da regl olmak denir. Fakat korkulmaması gerekir, bu sağlıklı olduğunuzun bir göstergesidir. Regl ağrısına iyi gelen besinler hakkında bilgiler edinmek her kadının ağrısını hafifletecektir.

Regl Öncesi Sendromu Yatıştıran Besinler

B vitamini: et, karaciğer, böbrek, balık, yumurtanın sarısı, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler.

Kalsiyum: Balık, süt, soya fasulyesi, ay çekirdeği, ceviz, yer fıstığı, somon.

Magnezyum: Fındık, mısır, elma, maydanoz, limon, incir, kepekli ekmek, portakal.

Regl Sancısı Neden Olur?

Regl sancıları bu dönemde rahmin içinde güçlü kasılmalar olması durumunda ortaya çıkar. Kasılmaların amacı prostaglandinler denilen kimyasalın salgısını yaymaktır. Bu salgı çok ise daha farklı sorunlarda gözlenebilir. Mide bulantısı, sersemlik, kusma gibi sorunlar ortaya çıkacaktır. Bu salgının az veya çok olmasına göre ağrı ya artacak ya da hiç olmayacaktır. Bazen bu ağrılar farklı hastalıklarında habercisi olabilir. Aşırı ağrı durumunda doktora başvurulması gerektiğini ve erken tedavinin hayat kurtardığı unutulmamalıdır.

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir?

Zencefil: regl sancısı için gelmiş geçmiş tüm medeniyetler tarafından kullanılmıştır. Regl ağrısına sebep olan prostaglandinlerin seviyesini düşürülmesini sağlar. Regl öncesinde sendromu ve yorgunlukla mücadele eder tam bir tedavi uzmanıdır. Zencefil çayı hazırlayarak tüketebilirsiniz.

Fesleğen: regl ağrısı ve kramplarını azaltmada etkili diğer bitkidir. Fesleğen kafeik asit içerdiğinden dolayı alerji ve ağrıya sebep olan bunların sonucunda reglinin ortadan kalkmasına kolaylık sağlayacaktır. Fesleğen çayı yaparak tüketebilirsiniz.

Tarçın: regl sancısını rahatlatmakta üzerine başka bir uzman yoktur, anticlotting ve antispazmodik etkiye sahiptir. Tarçın diyeti yaparak lifi, kalsiyumu ve demiri arttırabilirsiniz. Sıcak suyun içine bir çay kaşığı koyarak tüketebilirsiniz.

Rezene: spazm fitoöstrojenik ve iltihap özelliklerinden dolayı, kramp, ağrı, regl sancılarına iyi gelmektedir.

Maydanoz: regl süreci boyunca en önemli uyarıcıdır. Sancıları giderici ve içeriğindeki yağlar ve değerler sayesinde adet sorunlarına iyi gelmektedir. Bir bardak suya bir miktar maydanoz koyup 5 dakika kaynatılır. Soğuduktan sonra içilir ve günde en az 2 bardak yeterli olacaktır.

Muz: regl sancılarını azaltmaya yardımcıdır, içerdiği yoğun potasyum sayesinde regl dönemindeki şişlik yaşandığı durumunda tüketmeniz faydalı olacaktır.

Papatya çayı: ağrıyı dindirici özelliğine sahip oluşundan dolayı, kastaki spazmı ve şiddetli ağrıyı azaltmaya yardımcı olacaktır.

Kadınların her ay yaşadığı bu kabusu, ağrıları ve sancıları adet dönemini hafifletecek besinler ve önerileri göz ardı etmemek gerekir. Sıcak su torbaları, ısıtıcılar, yastıklar ya da sıcak bir duş gergin olan kaslarınızı gevşetecektir. Kasıklarınıza ve karın bölgenize yapılacak hafif masaj şiddetli ağrıyı bir nebzede olsa dindirecektir. En etkili yöntem ise bitkisel çaylar, gerilmiş olan kaslarınızı yumuşattığı için gevşetecektir. Kulağa pek hoş gelmese de, regl döneminde spor yapmak sancıları hafifletmeye yardımcı olacaktır. Haftada 3-4 gün spor yapan kadınların, yapmayanlara nazaran daha az regl ağrısı çektiği ispatlanmıştır. Ilık yahut sıcak su tüketildiğinde, regl döneminde ağrıyı hafifletecektir. Ayrıca bol içinde bol su olan besinler tüketmek yararlı olacaktır. Orgazm olmak, neredeyse bedendeki tüm ağrıları dindirecektir. Orgazm esnasında rahim gevşer ve kan dolaşımı hızlanarak yükselir, endorfin hormonu salgılanmasına yardımcı olur buda vücudun kendini rahat hissetmesini sağlayacaktır. Regl döneminin en önemli kuralı ise, kafeinli ürünlerden uzak durulmaktır, çünkü kafein içeren ürünlerin regl sancısını arttırdığı kanıtlanmıştır.