Doğayı ve etrafımızı çevreleyen renklerin insanların duygu ve düşüncelerine yön verdiği yapılan araştırmalar ile ortaya konulmuştur. Renkler duygu ve düşünceleri yansıttığı gibi, tüketim alışkınlarına da etki eder. Bunun sonucunda markalar tüketiciye ulaşmak için gerek logolarında gerekse reklam fonlarında kendilerine uygun tonları tercih eder. Peki, Reklamlarda Kullanılan Renkler Ne Anlama Geliyor? bir bakalım.

Renkler ve Reklamlar Bilinçaltımıza Etki Eder

Reklamın ana hedefi bilinç değil, hedef kitlesinin bilinçaltıdır. Reklamcıların hedef kitleye ulaşabilmek için kullandığı ana unsurlardan biri renklerin bilinçaltındaki etkileridir. Tüketiciler satın alacakları ürünü seçmek için renklerin bilinçaltında yaptığı çağrışımlardan etkilenir.

Hangi Renk Neyi İşaret Eder?

Kırmızı: Aşkı, tutkuyu, savaşı, hızı, gücü çağrıştırır. Çağrışımı en kuvvetli renklerden biridir. Heyecan verir. Dünyaca ünlü fastfood markalarının en çok tercih ettiği renktir.

Mavi: Denizin ve gökyüzünün rengi olmasından dolayı sonsuzluğu işaret eder. Dinginliği ve özgürlüğü temsil eder. Temizlik hissi uyandırır. Bu yüzden yeşil renk ile birlikte temizlik maddesi üreticilerinin en çok kullandığı renklerden biridir. Rahatlatıcı etkisi nedeniyle hastane duvarlarında sıklıkla karşımıza çıkar. Laciverte doğru koyulaştıkça resmiyeti ve kurumsallığı temsil eder. Bankaların ve büyük şirketlerin tercih ettiği tonlardan biridir.

Yeşil: Doğanın rengidir. Saflık, temizlik, güven, özgürlük, dinginlik çağrıştırır.

Sarı: Çağrışımı en geniş renklerden biridir. Açık tonları yaz mevsimini, neşeyi, enerjiyi, gençliği çağrıştırırken; koyu tonları ihaneti, sonbaharı, yok oluşu düşündürür. Açık sarı tonları yaz reklamlarında en çok kullanılan renklerden biridir.

Mor: Hüznün rengidir. Korku, karmaşa, depresyon, karamsarlık hissi uyandırır. Diğer bir taraftan da asaletin ve gücün rengidir. Aynı zaman da dişiliği de temsil eder.

Turuncu: Sıcak, neşeli bir renktir. Yaşam enerjisini arttırır. Güven veren bir renktir. Kullanıldığı alanda çokluk hissi uyandırır. Örneğin turuncu giymiş yüz kişi, mavi giymiş yüz kişiden daha kalabalık görünür.

Pembe: Çocuksu ve masumdur. Özellikle kız çocuklarının dikkatini çektiği için bu yaş grubuna yönelik ürünlerde sıklıkla kullanılır.

Siyah: Sert ve otoriter bir renktir. Kimi kültürlerde ölümü ve matemi çağrıştırır. Kullanıldığı alana ağırlık katar.