Saçlar; kişilerin ruh halini yansıtabilen, görünüşümüzü istediğimiz şekilde değiştirmemize büyük katkı sağlayan, özellikle kadınların gözleri gibi baktığı vücudumuzun en kıymetli bölgelerinden biridir. Saçlarımızın sağlıklı olması bize de kendimizi iyi hissettirir. Sağlıklı bir şekilde parlayan, canlı ve dolgun saçlar özgüvenimiz üzerinde de önemli rol oynamaktadır. Görünüşümüz ile bağlantılı olarak psikolojik desteğimizi de sağlayan saçlar öyle ki herkes için oldukça önemlidir. Sağlıklı olan saçlar canlanır, parlar. Ancak gözümüz gibi baktığımız saçlarımız gün gelir eski canlılığını kaybeder. Dolgun ve sağlıklı halinin yerini yapay ve cansız saçlar alır ve zamanla dökülmeye başlar. Bu durum elbette ki insanları üzmektedir. Saçların tekrardan parlak ve canlı olabilmesi için içeriğinde saçlara zarar veren birçok kimyasal ürün bulunduran kozmetik ürünlerini kullanmaya başlarız. Kimyasal içeriklerden iyice zarar gören saçlar daha çok yıpranır ve zayıflar.

Herkesin saç yapısı ve saç derisi özeldir. Saç derisi yağlanmaya, kepeklenmeye veya dökülmeye meyilli olabilir. Saç telleri de yine aynı şekilde ince telli veya kalın telli olarak ayırt edilmektedir. Saçlarımıza bakım yaparken eğer kozmetik ürünlerden destek alacaksak saç tipimize en uygun olan ürünü kullanmamız gerekmektedir. Aksi takdirde dış etkenlere bağlı olarak canlılığını yitirmiş olan saçlarımızın bilmeden daha fazla yıpranmasına neden olabiliriz. Yıpranan saçlar dökülmeye meyillidir ancak saç dökülmesi her zaman yıpranmadan kaynaklanmayabilir. Her insan günde 50 ila 100 arasında saç teli kaybetmektedir. Bu sayının üzerinde saç

dökülmesi yaşayanlar ya da saçlarını hafifçe çektiklerinde bile 4-5 saç teli kopan kişilerde Androgenetik Alopesi yani Kalıtsal Saç Kaybı var demektir. Kalıtsal Saç Kaybı genetik bir hastalıktır ve saçların hızla dökülmesine yol açar. Erkeklerde bu rahatsızlık halk arasında kelleşme denilen alın kenarlarından saçların açılmasına yol açarken, kadınlarda saçların tepeden açılması ve incelmesine yol açmaktadır. Kalıtsal Saç Kaybına sahip olduğunuza dair şüpheleriniz varsa en kısa zamanda bir dermatoloğa görünmeniz faydalı olacaktır.

Saç dökülmesinin diğer bir nedeni de beslenme şekli ve yapılan yanlış diyetlerdir. Saçların düzenli olarak vitamin, kalsiyum ve proteine ihtiyacı vardır. Günlük olarak tükettiğimiz süt, peynir, bal, yumurta, yoğurt gibi protein ve kalsiyum bakımından zengin besinler, saç derimizin beslenmesini ve dolayısıyla sağlıklı ve canlı saçlara sahip olmamızı sağlar. Bu besinler dışında demir oranı yüksek olan yeşil yapraklı sebzeler ve lifli meyveler de saç derisini beslenmesini ve saç köklerinin güçlenmesini sağlayacaktır. Yapılan yanlış diyetler sonucunda saçlarınızı kaybetmeniz çok olasıdır. Vücudun günlük alması gereken bir besin miktarı vardır. Bu besin miktarı vücut tarafından ayrıştırılarak tüm bedenimize eşit olarak yayılmaktadır. Tek bir beslenme türüne göre yapılan diyetler vücudunuzun alması gereken diğer bileşenleri n eksik kalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle saç derisi beslenemeyebilir ve canlılığını yitirebilir.

Stres her hastalığın temelinde olduğu gibi saç dökülmesinin temelinde de önemli bir rol oynuyor. Stres, kişilerin yaşamlarının kalitesi bakımından engellenmesi gereken önemli bir durumdur. Stresli olduğumuz zamanlarda vücudumuz kendini tehlike altında hisseder. Uzun süreli stres durumu ilerleyen zamanlarda depresyona dönüşebilir. Bu durum ilerleyerek ağır depresif bir psikolojiye neden olabilmektedir. Stresin önlenmesi hem sağlığımız açısından hem de saçlarımızın sağlığı açısından önemlidir.

Saç dökülmesine neden olan diğer etkenlerden biri de kullanılan ilaçlardır. Özellikle yüksek dozda üretilen depresyon ilaçları, kan sulandırıcılar ve yüksek tansiyon için kullanılan ilaçlar saçlarda dökülmelere yol açabilmektedir. Doğum kontrol haplarının kullanımı kesildiğinde de zaman zaman bu problem ortaya çıkabilmektedir.

Saçların dökülmesini önlemek için en garanti yöntem tabii ki bir uzaman başvurmanızdır.  Ancak yukarıdaki kriterlere dikkat ederek ve saçlarınıza düzenli olarak doğal içerikli bakım maskeleri uygulayarak saç dökülmesinin önüne geçebilmeniz mümkündür.