Saçları Besleyen Doğal Bakım Kremleri

Saçlarımıza uyguladığımız bakım kremleri ve şampuanlar bol miktarda kimyasal içeriğe sahiptir. Şampuan bakımından uygulayabileceğimiz pek bir alternatif olmasa da saç bakım kremlerini evimizde kendimiz yapmamız mümkündür. Bakım kremleri saçları besler, canlandırır. Ancak içerdiği kimyevi maddeler saçların aynı zamanda yıpranmasına neden olmaktadır. Bu nedenle içinize sinmeyen bir ürünü kullanmak yerine saçlarınızı yumuşacık yapacak ve besleyip canlandıracak bu tariflerden kendi saç kreminizi yapmanız mümkündür. İçerisinde saçlarınıza iyi geleceğini düşündüğünüz her türlü doğal ürünü kullanabileceğiniz bu saç kremleri saçlarınızın yapısını bozmayacaktır.

 

Avokadolu-Muzlu Saç Bakım Kremi

Avokado son zamanlarda hızla hayatımıza girmiş ve beraberinde pek çok sağlıklı etkiyi getiren bir meyvedir. Tropik meyve sınıfında bulunan avokadonun cildimizden saçlarımıza, tırnaklarımızdan vücudumuza kadar pek çok alanda faydası vardır. Avokado saçların parlamasına ve canlanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda çok etkili bir saç uzatıcıdır. Muz ise saç tellerini besleyerek kırık oluşumunu engeller.

Malzemeler:

1 adet orta boy muz

1 adet avokado

1 adet yumurta

1 yemek kaşığı bal

2 yemek kaşığı zeytin yağı

Hazırlanışı:

Avokadoyu iyice ezip püre haline getirin. Daha sonra muz ve zeytin yağını da aynı şekilde karıştırarak püre haline getirin. Avokadoyu bu karışımın içine ekleyip iyice incelene kadar karıştırın. İncelen karışıma yumurta ve balı ekleyip kremsi bir yapı kazanana kadar karıştırmaya devam edin.

Kullanım:

Hazırladığınız karışımı saç diplerinize çok fazla etki etmeyecek şekilde tüm saşınıza uygulayın. Karışımın saçlarınız ile nüfuz edebilmesi için bir süre beklemelisiniz. Yaklaşık olarak 40 dakika içerisinde karışım saçlarınıza etki edecektir. Bu süre sonunda saçlarınızı ılık su ile durulayın. İlk seferde bile saçlarınızın ne kadar yumuşadığını ve parladığını görebilirsiniz. Bu kremi her duştan sonra saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Yumurtalı-Sirkeli Saç Bakım Kremi

Bu saç kremi ise saç dökülmesi olanlar için doğal bir çözüm yöntemi. Sirke saç dökülmesine karşı etken bir formüle sahiptir. Yumurta da bu sırada saçlarınızı parlatır ve güçlendirir.

Malzemeler:

3 adet yumurta

Yarım çay bardağı sirke

3 yemek kaşığı zeytinyağı

1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı:

3 adet yumurtanın sarısını ve beyazlarını ayrı ayrı kaplara koyun. Yumurta sarılarını iyice çırpın. İyice çırpılan yumurta sarısının içine sirke, zeytinyağı ve balı ekleyin. Zeytinyağı ve balı azar azar eklerseniz kremsi kıvamı alması daha çabuk olacaktır.

Kullanımı:

Karışım kremsi bir hal aldıktan sonra saç diplerinizden uçlara kadar uygulayın. 15-20 dakika kadar saçınızda beklettikten sonra soğuk su ile durulayın. Bu kremin içinde bulunan zeytinyağı saçlarınızı beslemeye yarayacaktır. Bal ise hem saçlarınıza ipeksi bir görünüm verecek hem de sirkenin keskin kokusunu bastırmaya yardımcı olacaktır. Hafta 1 kez bu saç kremini saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Güçlü bir karışım olduğundan dolayı saçlarınıza hemen parlaklık verecektir.

Yoğurtlu-yumurtalı Saç Bakım Kremi

Yumurta her derde deva olduğu gibi bu tarifte de yine saçlarımızı onarmak için bulunuyor. Yumurtanın içinde bulunan vitaminler saç köklerini besler ve yıpranmalara karşı etkili bir kalkan oluşturur. Yoğurt da aynı şekilde hem cildimize hem saçlarımıza iyi gelen besin maddelerinden biridir. Saçlarınıza yoğurt kürü uygulamanız sönük ve yıpranmış saçlardan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Malzemeler:

1 kase yoğurt

1 adet yumurta

Hazırlanışı:

Yumurtayı iyice eriyene kadar çırpın. Yumurtayı çırpmaya devam ederken bir yandan yavaş yavaş yoğurdu içine ekleyin. Hazırladığınız karışım iyice homojenize olduktan sonra hazır demektir.

Kullanımı:

Hazırlamış olduğunuz bu saç bakım kremini saçlarınıza kökten uca kadar sürün. Saç derinizin de bu karışımdan faydalanmasını sağlayın. Bakım kremini sürdükten sonra en az 30 dakika saçlarınızda bekletin. Daha sonra ılık su ile durulayarak temizleyin.

Yukarıda verilen tariflerin tümü tamamen doğal içeriklere sahiptir. İçerisinde ne olduğunu bilmediğiniz saç bakım ürünlerini kullanmak yerine bu tarifleri uygulayarak çok daha fazla etkiyi doğal yollardan sağlayabilirsiniz. Her bir tarif yıpranmış saçlarınızı onaracak ve bunun yanında kepek sorunu, saç dökülmesi gibi sorunlarınız asgari seviyeye indirmeye yardım edecektir. Her bir tarif ayrı ayrı ve düzenli olarak uygulanmalıdır.