Sağlık Düşmanı Yöntemler ve Yiyecekler

Sağlıklı beslenmek vücut endeksimizi korumak anlamında faydalıdır. Aynı zamanda obezite, kalp rahatsızlığı ve oluşabilecek diğer sağlık problemlerinin önüne geçebilmek adına da gereklidir. Gün içerisinde bilerek veya bilmeden tükettiğimiz yiyecekler sağlıklı bir yaşam sürebilmemizi engeller. Kısa vadede olmasa da uzun vadede olumsuz etkiler yaratan bu yiyecekler hem vücut endeksimizi hem de sağlığımızı tehdit etmektedir. Bu nedenle düzenli ve sağlıklı öğünler tüketmek oldukça faydalı olacaktır.

Diyet yapmak, düzenli şekilde devam edildiğinde ve spor ile desteklendiğinde nihai sonuç verir. Günlük, haftalık veya aylık olarak uygulanan ve vücudu aç bırakan diyetler hem kilo vermeyi sağlamaz hem de vücut sağlığı bakımından tehlikelidir. Bu nedenle diyet yapmak yerine sağlıklı beslenmek çok daha anlamlı olacaktır ve kesin sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

Eğer diyet yapmak istiyorsanız öncelikli adımınız aç kalmamak olmalıdır. Çünkü diyet yapmanın amacı vücutta bulunan yağları yakmaktır. Kendinizi zorlu bir diyete tabii tuttuğunuzda vücut kendini aç hissedecek ve strese girecektir. Strese giren vücut kısa zamanda kilo kaybeder evet ama bu kaybedilen kilo yağ değil vücutta bulunan su ve kaslardır. Vücuttaki su ve kaslar vücut sağlığı açısından önemlidir ve herhangi bir olumsuz duruma yol açmaz. Bu nedenle son zamanlarda da oldukça popüler olan şok diyetler uygulamak yerine öğünlerinizi sağlıklı bir listeye dönüştürürseniz çok daha fayda sağlamış olacaksınız.

Sağlıklı beslenmek, istediğini yemek anlamına gelmez. Yağ ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmek size kilo kaybettirmez aksine kilo almanıza neden olur. Karbonhidrat vücutta yağ olarak depolanır. Kas olarak depolanmasını istiyorsanız karbonhidrat yerine protein ağırlıklı beslenmeniz gerekmektedir. Beyaz ekmek başta olmak üzere pirinç, bulgur, makarna gibi yiyecekler karbonhidrat bakımından oldukça zengindir. Bu yiyecekleri her öğününüzde değil, sadece öğlen veya akşam öğünlerinizde 5 yemek kaşığını geçemeyecek şekilde tüketmeniz önerilmektedir. Vücudun a da olsa karbonhidrata da ihtiyacı vardır. Bu nedenle bu yiyecekleri hayatınızdan çıkarmanız da olumsuz sonuçlara yol açacaktır. Dengeli bir şekilde tüketildiğinde pirinç, bulgur ve makarna da pek tabii sofranızda yer edinebilir.

Sağlığımızı bozan diğer yiyecek grupları ise şekerli gıdalardır. Binlerce market gıdasının içinde gereğinden fazla şeker bulunmaktadır. Hatta bu yiyecekler içinde bulunan şeker doğal değil yapay tatlandırıcılar içerdiği için çok daha zararlı bir etkiye sahiptir. Hazır kekler, çikolatalar, cipsler, krakerler ve daha binlerce market ürünü bu yapay tatlandırıcılar ile hazırlanmaktadır. Vücut sağlığına çok sayıda zararı olan bu ürünlerin tüketilmesi bir anda kesildiğinde vücut yine kendini stres altında hissedeceği için yavaş yavaş bırakmanız çok daha iyi olacaktır. Bunlar yerine şeker ihtiyacınızı karşılamak adına kuru yemişlerden faydalanabilirsiniz. Kuruyemişler hem doğal hem de sağlıklı ürünlerdir. Aynı zamanda muhteşem bir ara öğün olarak tüketilebilmektedir.

Vücut sağlığı bakımından zararlı olan bir diğer yiyecek ise yağlı gıdalardır. Zeytinyağı dışında kullanılan her yağ ürünü içinde katkı maddesi barındırır. Özellikle yağlar içinde bulunan katkı maddeleri vücutta kalıcı olarak yer edinir ve kilo almanıza sebep olur. Bu yağlardan üretilmiş ürünler de aynı şekilde vücudunuzda yer edinmektedir. Yakımı çok zor olan bu trans yağlar kilo vermenin yanında vücut sağlığı için de önemli derecede olumsuz etkilere sahiptir. Uzun vadede kalp rahatsızlıklarına ve damar tıkanıklıklarına neden olabilmektedir. Bu yağları içeren ürünleri tüketmek yerine evde kendi hazırlayacağınız granola, meyveli yoğurt gibi yiyecekleri tüketebilirsiniz. Dışarıdan yemek yemek yerine evde kendi pişirdiğiniz yemeklere zeytinyağı ekleyerek besin değerini ve tadını da arttırabilirsiniz. Vücut sağlığınız, kilo endeksiniz ve cildiniz için sağlıklı beslenmek önemli bir durumdur. Bu beslenme şekline sporu da ekleyerek kısa sürede kalıcı olarak kilo da verebilirsiniz.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.